ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » در مورد دکتر شریعتی ؟
در مورد دکتر شریعتی ؟
آزاده
#1 ارسال شده : 1388 اسفند ﺳﻪشنبه, 11 13:33:25(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/12/09(UTC)
ارسالها: 38
امتیازات: 107

تشکرها: 1 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال
لطفأ در مورد کتابهای دکتر شریعتی و اینکه آیا منبع مناسبی است برای مطالعه جوانان، توضیح دهید؟ اگر شهید مطهری در این مورد نظری دارند توضیح دهید؟
yuzarsif
#2 ارسال شده : 1388 اسفند ﺳﻪشنبه, 11 23:08:01(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/10/23(UTC)
ارسالها: 260
امتیازات: 72

تشکرها: 0 بار
6 تشکر دریافتی در 6 ارسال
آزاده نوشته است:
لطفأ در مورد کتابهای دکتر شریعتی و اینکه آیا منبع مناسبی است برای مطالعه جوانان، توضیح دهید؟ اگر شهید مطهری در این مورد نظری دارند توضیح دهید؟

خواندن هر کتابی مفید است ولی آنچه که ضروری است داشتن توان و روحیه نقد و گزینش است و دیگر آنکه از پیش داوری پرهیز گردد و مطالب به قصد فهم و نقد خوانده شود (نه به قصد تقلید و دنباله روی) کتابهای مرحوم شریعتی نیز از این قاعده مستثنی نیست از نظر ادبی که کتابهای خوب و خواندنی هستند از نظر مطالب نیز که به آن اشاره شد. داشتن ایسم های غربی ضرورت شرعی ندارد ولی کسی که می خواهد در عرصه تفکر و بینش ها سیر نموده و در این وادی وارد شود طبیعتا باید با نقطه نظرها و اندیشه ها آشنا گردد. آنچه به طور خلاصه در مورد افکار ایشان می توان گفت این است که وی دارای اندیشه های انقلابی و اجتماعی اسلامی بوده و نقش ارزنده ای در بیداری اسلامی جوانان ایفا کرده است . در عین حال دیدگاه های وی آمیخته به برخی از افکار التقاطی و غیر اسلامی نیز بوده , در موارد متعددی گرفتار اشتباه و انحراف شده است . برای آگاهی بیشتر ر . ک : 1- حماسه حسینی , ج 3شهید مطهری , نقد حسین وارث آدم 2- استاد مطهری و روشنفکران به نقل از http://www.porsojoo.com
شریعتی
#3 ارسال شده : 1391 ارديبهشت یکشنبه, 10 09:59:19(UTC)

رتبه: عضو

تاریخ عضویت: 1390/09/19(UTC)
ارسالها: 16
امتیازات: 51

تشکرها: 2 بار
2 تشکر دریافتی در 2 ارسال

فکر می کنم آغاز اختلاف دکتر شریعتی و شهید مطهری موضع گیری های تند دکتر نسبت به روحانیت بود. شریعتی اغلب بر این نکته تاکید می‌ورزید که هدایت و رهبری مردم در بازگشت به اسلام، نه توسط علما، بلکه به‌وسیله‌ی روشن‌فکران مترقی ممکن می‌باشد. در «بازگشت» او بیان می‌کند که رنسانس اسلامی، اصلاحات اسلامی، و روشن‌گری اسلامی بیش‌تر به‌دست روشن‌فکران حاصل می‌شود تا روحانیت سنتی. در یک سخنرانی با عنوان «مذهب علیه مذهب» اظهار داشت که در عصر جدید روشن‌فکران، مفسران راستین مذهب هستند. در اثری با عنوان «چه باید کرد؟» او تاکید می‌کند که روشن‌فکران مترقی، نمودهای اصیل اسلام پویا هستند. همینطور در جزوه‌ای با عنوان «انتظار»، بیان می‌کند که اسلام به عنوان آموزشی مدرسه‌ای به متخصصان الهیات تعلق دارد؛ ولی اسلام واقعی متعلق به ابوذر، مجاهدین، و روشن‌فکران انقلابی می‌باشد.

واضح است که نحوه‌ی سخن گفتن شریعتی مشروعیت روحانیون را زیر سوال می‌برد. اگراسلام انقلابی تنها اسلام راستین باشد، اسلام به عنوان آموزشی مدرسه‌ای، اسلامی غلط می‌باشد. اگر کردار معتقدان به دین، ونه زهد آنها، نشانه‌ی درست بودن اعتقاد باشد آنگاه انقلابیون - حتی اگر تعالیم اسلامی را ندانند - نسبت به روحانیون محافظه‌کار، مسلمانان بهتری می‌باشند. اگر ایمان و نه دانش باعث فهم حقیقت توسط کسی شود، آنگاه مبارزان دیندار غیر روحانی فهم بهتری از اسلام دارند نسبت به روحانیونی که در مدرسه اسلام را فراگرفته‌اند. همچنین اگر علوم اجتماعی کلید فهم انقلاب‌های سیاسی اجتماعی باشد، آنگاه ایرانیانِ ِ نگرانِ ِ جامعه، باید به‌جای الهیات به مطالعه‌ی جامعه شناسی و اقتصاد سیاسی بپردازند.

بنده به درستی یا نادرستی این دیدگاه و اینکه تا چه مقدار کاربرد دارد و تا چه حد شامل روحانیون امروز و یا روحانیون پنجاه سال پیش می شود یا نمی شود کاری ندارم، اما واضح است با این دیدگاه یا باید دکتر در حسینیه ارشاد بماند یا شهید مطهری !

نواندیش
#4 ارسال شده : 1391 تير چهارشنبه, 07 12:28:43(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/12/17(UTC)
ارسالها: 121
امتیازات: 384
مکان: اینجا

تشکرها: 1 بار
5 تشکر دریافتی در 4 ارسال

شریعتی نوشته است:

 

فکر می کنم آغاز اختلاف دکتر شریعتی و شهید مطهری موضع گیری های تند دکتر نسبت به روحانیت بود.

 

 

باید توجه داشته باشید که شهید مطهری هم نسبت به روحانیت مخصوصا روحانیت سنتی انتقاداتی داشت. می توانید مقاله مشکل اساسی نظام روحانیت از شهید مطهری را بخوانید.

لذا این دو نفر در این جهت با هم هم نظر بودند. در بیان راه حل هر کدام نظر خودشان را داشتند و اگر عوامل دیگر باعث نمی شد که این دو نفر از هم جدا شوند احتمالا این تفاوت نظر هم بوجود نمی آمد.

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » در مورد دکتر شریعتی ؟
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/067 ثانیه ایجاد شد.