ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » قرآن و حدیث » دعا برای مردن دیگران
دعا برای مردن دیگران
sedmomen
#1 ارسال شده : 1389 فروردین پنجشنبه, 19 22:50:14(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 1,640
Woman
مکان: ایران

تشکرها: 1 بار
47 تشکر دریافتی در 33 ارسال
آیا فردی که دعاهایش اجابت می‌شود، می‌تواند دعا کند فردی که بسیار گناه می‌کند؛ بمیرد تا زیاد گناه نکند؟ و آیا اگر چنین دعایی نماید دعایش مستجاب میشود؟؟
مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
aa_yy113
#2 ارسال شده : 1389 فروردین شنبه, 21 15:33:32(UTC)

امتیازات: 354

تشکرها: 0 بار
11 تشکر دریافتی در 11 ارسال
یش از پاسخ دو نکته شایان توجه است‌:
1. از مفاد آیات قرآن (آل عمران‌، 49) استفاده می‌شود که فرستادگان خدا و اولیای او، به فرمان و اذن او می‌توانند، به هنگام لزوم‌، در جهان تکوین و آفرینش تصرف کنند و بر خلاف عادت و جریان طبیعی‌، حوادثی به وجود آورند; چنان که حضرت عیسی‌غ با اذن خداوند مرده را زنده می‌کرد و از گل پرنده می‌ساخت و کور مادر زاد را بهبود می‌بخشید و...
بدیهی است‌، وقتی که اولیای خداوند به فرمان او، بتوانند خود چنین کارهایی را انجام دهند، پس می‌توانند برای تحقیق برخی از امور دعا کنند و خداوند دعای آنان را در صورت مصلحت اجابت کند.
2. بین دعا و نفرین فرق است‌. در دعا بنده با خداوند رابطه عبودیت بر قرار می‌کند و یا این که از خداوند حاجتی را که خوب است می‌خواهد امّا نفرین دعای بد علیه کسی را می‌گویند، در واقع با نفرین‌، انسان از خداوند عذاب و عقوبتی را بر کسی می‌خواهد. نفرین علیه کافر، منافقان و برخی از گناهکاران جایز است‌. این نفرین می‌تواند در خواست عقوبتی در دنیا باشد یا مرگ زود رس برای آنان‌، تا زودتر طعم عذاب خداوند را بچشد.
اَمّا این که آیا طلب مرگ برای گناه نکردن بیشتر جایز است یا خیر؟ از مضامین روایات‌، استفاده می‌شود که چنین درخواستی پسندیده نیست‌. بلکه شایسته است ابتدا از خداوند متعال طول عمر و ادامه حیات خواسته شود تا گنه کار خود را تکمیل کند و ره توشه نجات بخش از خطرات و سکرات مرگ‌، برزخ‌، حشر و صراط را برگیرد. پس باید این چنین در خواستی را دعای اولیه هر کس برای خود یادیگری باشد. در مرحله دوم از خداوند متعال مضمون حدیث زیر را بطلبد: هیچ کس از شما به خطر گزندی که به او می‌رسد، مرگ را آرزو نکند و اگر ناچار به این کار شود، بگوید: بار خدایا، تا زمانی که زندگی برای من بهتر است مرا زنده بدار و هرگاه برایم مرگ بهتر بوده‌، مرا بمیران‌."( میزان الحکمه‌، ری شهری‌، باب موت‌، حدیث شماره 19213، مؤسسه فرهنگی دارالحدیث‌. ) اگر کسی دعایش این بود لزومی ندارد برای جلوگیری از به گناه افتادن خود یا دیگری‌، درخواست مرگ کند; زیرا اگر ادامه زندگی برای گنه کار خوب و بهتر باشد، درخواست مرگ هر چند برای رها شدن از گناهان‌، درخواست خوبی نیست‌، چرا که با مرگ فرصت بازگشتن و توبه از گنه کار گرفته می‌شود; چنان که حضرت امام صادق‌به مردی که آرزوی مرگ می‌کرد، فرمود: "آرزوی زندگی کن‌، تا این که (خدای را) اطاعت کنی و معصیتش نکنی‌; زیرا اگر زنده باشی و اطاعت کنی‌، برایت بهتر از این است که بمیری و نه طاعت کنی و نه معصیت‌"( همان‌، حدیث شماره‌، 19224. ) و اگر چنانچه مرگ برای گنه کار از زندگی بهتر باشد. درخواست مرگ برای او برای رها شدنش از گناه‌، داخل در همین دعای شریفه و هر گاه مرگ برایم بهتر بود، مرا بمیران‌" است‌

منبع: http://www.porsemanequran.com/fa/node/19596
هلووو
#3 ارسال شده : 1389 فروردین شنبه, 21 16:54:18(UTC)

امتیازات: 173

تشکرها: 2 بار
10 تشکر دریافتی در 8 ارسال
نفرین پیره زن نمی گیره نگران نباش
داریوش
#4 ارسال شده : 1389 فروردین یکشنبه, 22 11:51:17(UTC)

امتیازات: 777

6 تشکر دریافتی در 5 ارسال
sedmomen نوشته است:
آیا فردی که دعاهایش اجابت می‌شود، می‌تواند دعا کند فردی که بسیار گناه می‌کند؛ بمیرد تا زیاد گناه نکند؟ و آیا اگر چنین دعایی نماید دعایش مستجاب میشود؟؟

جناب سید مومن در عصر ما دعا چه عرض کنم نزر و نیاز هم جواب نمیده مخصوصا درباره زنان چون خداوند زنان را از پولاد آب دیده درست کرده که اگر با بمب اتم هم به آنان بزنی بمب شمرنده اخلاق زنان می شود دنیا از بین برود زنان از بین نمی روند و اگر در اسید بیندازی اسید خنثی می شود حال اگر دعا برای مردن کسی را هم به عهده مرد بگذارند نخواهد گرفت اما اگر این مسولیت را به زنان محول کنند به نحو احسن انجام می دهند زیرا اگر دعا کار ساز نشد بلایی سر فرد مورد نظر می آورند که دیگر در شبکه وجود نداشته باشد.
sedmomen
#5 ارسال شده : 1389 فروردین یکشنبه, 22 14:20:45(UTC)

امتیازات: 1,640
Woman

47 تشکر دریافتی در 33 ارسال
با سلام و ممنون از جوابهای که رفقا دادند ولی این جناب داریوش خیلی به نکات ریز و جزئی هم توجه داره هااا
بابا تو چرا دکتر نشدی اگه دکتر میشدی دیگه فکر نکنم مریضی توی این اجتماع وجود داشته باشه داریوش جان ولی بازم ممنونم از جوابی که دادید
مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
ali
#6 ارسال شده : 1389 فروردین یکشنبه, 22 14:46:11(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 15
Man

تشکرها: 86 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال
با سلام و تشکر از همگی

لطفا برای اینکه کمتر شاهد غلط های املایی و جملات ناقص باشیم، قبل از ارسال از دکمه پیش نمایش استفاده کنید.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان (2)
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » قرآن و حدیث » دعا برای مردن دیگران
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.115 ثانیه ایجاد شد.