ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » پاسخ به سوال آیا کیست مویی ارثی است؟
پاسخ به سوال آیا کیست مویی ارثی است؟
meysamn
#1 ارسال شده : 1398 فروردین چهارشنبه, 28 15:13:48(UTC)

رتبه: تازه وارد

تاریخ عضویت: 1397/11/15(UTC)
ارسالها: 5
امتیازات: 15
مکان: تهران

تشکرها: 0 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال
کیست مویی یکی از بیماری های پوستی است که در برخی از افراد پر مو به وجود می آید. کیست مویی معمولا در قسمت بالای شکاف باسن بوجود می آید. ابتلا به این بیماری دلایل گوناگونی همچون پرمویی، داشتن موهای ضخیم، چاقی، نشستن های طولانی، اختلالات هورمونی و ... می تواند داشته باشد. گاهی در برخی از بیماران، یکی از اعضای خانواده آنها سابقه ابتلا به این بیماری را در گذشته داشته است. بنابراین برای این دسته از افراد این سوال به وجود آید که آیا کیست مویی ارثی است یا نه. برخی از محققان در جواب این سوال که آیا کیست مویی ارثی است یا نه، جواب این سوال را به وجود برخی از ژن ها در خانواده ها مربوط می دانند که از نسلی به نسل دیگر در افراد خانواده به ارث می رسد. این عوامل عبارتند از:
  • بافت و نوع موهای بدن که یکی از عوامل مهم در به وجود آمدن کیست مویی است، می تواند از والدین به ارث برده شود. این گروه برای جلوگیری از ابتلا به کیست مویی همواره باید موهای زائد را از بین ببرند.
  • چاقی یکی از عواملی است که می تواند به صورت ژنتیکی به افراد انتقال داده شود. چاقی یکی از عوامل موثر در ابتلا به کیست مویی است و محققان دریافته اند که رابطه متقابلی بین چاقی و ژنتیک وجود دارد. بنابراین این گروه باید بیشتر مراقب رژیم غذایی خود باشند. در واقع بیش از ۲۴۰ ژن در بدن وجود دارد که می توانند بر روی اندازه بدن تاثیر بگذارند.
  • شکل باسن و عمق شکاف خط بین باسن، یکی از عواملی است که ممکن است شانس ابتلا به کیست مویی را در افراد افزایش دهد. شکل بدن نیز یکی از عواملی است که ممکن است از والدین به ارث برده شود.
  • برخی از افراد دارای پوست های حساس و دارای منافذ باز هستند که همین امر باعث شده است این دسته از افراد بیشتر در معرض ابتلا به کیست مویی باشند. نوع پوست یکی از خصوصیاتی است که معمولا از والدین به ارث برده می شود. در واقع ژن ها نقشی اساسی در نوع پوست دارند.
با این وجود باز هم نمی توان خیلی دقیق گفت که آیا کیست مویی ارثی است یا نه. اما افرادی که خصوصیات و عوامل ذکر شده را به ارث ببرند، خیلی بیشتر از بقیه افراد در معرض ابتلا به کیست مویی قرار دارند. بنابراین در صورت داشتن یکی از شرایط ذکر شده، بهتر است از روش های پیشگیری مانند موزدایی، تمیز نگه داشتن پوست، کاهش وزن و تحرک استفاده نمود تا درصد ابتلا به این بیماری کاهش یابد.محققان تحقیقاتی را بر روی ۶۰۰ نفر که مبتلا به کیست مویی بوده اند، انجام داده اند که به جواب این سوال برسند که آیا کیست مویی ارثی است یا نه. حدود ۱۲ درصد این افراد کسانی بودند که برادر یا پدر آنها به این بیماری مبتلا شده بودند. نتیجه تحقیقات نشان داد که این دسته از افراد معمولا در سنین جوانی به این بیماری دچار می شوند و احتمال عود کردن مجدد این بیماری در ۲۵ سال بعد نیز برای این افراد وجود دارد. شواهد نشان می دهد که کیست مویی حداقل به صورت جزئی تحت تاثیر عواملی است که به صورت ژنتیکی به ارث برده می شوند. بنابراین افرادی که سابقه ابتلا به کیست مویی در خانواده آنها شایع است به موارد زیر دقت کنند:
  • رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و از بروز چاقی جلوگیری کنند
  • فعالیت فیزیکی کافی داشته باشند
  • بهداشت ناحیه را رعایت کنند و موزدایی ناحیه کیست مویی را به طور منظم انجام دهند
  • در صورت بروز هرگونه مورد مشکوک بر روی پوست سریعا به متخصص مراجعه کنند

https://guilaneman.ir
مجله اینترنتی گیلان من
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » پاسخ به سوال آیا کیست مویی ارثی است؟
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/034 ثانیه ایجاد شد.