ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » شهید مطهری از منظر دیگران » شهید مطهری در کلام علامه حسن زاده آملی
شهید مطهری در کلام علامه حسن زاده آملی
دفتر دل
#1 ارسال شده : 1390 شهریور یکشنبه, 06 17:39:51(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 301

تشکرها: 46 بار
11 تشکر دریافتی در 9 ارسال

شهید مطهری در کلام علامه حسن زاده آملی

1- در این مجمع علمی و روحانی، و مجمع ملكوتی و عرشی، كه به پاس بزرگداشت شهادت شهید سعید آیة اللّه مطهّری- طهّر اللّه رمسه و طیّب نفسه- كه از بلنداندیشی ذوات محترم ستاد بزرگداشت مقام شامخ شهادت منعقد شده است، و این كم‌ترین، در چنین محفل قدسی تشرف یافته، و به شركت در آن تبرك جسته است، كلماتی چند در پیرامون «نقش عرفای اسلام در احیای معارف اسلامی» تقدیم میدارد كه مرحوم آیة اللّه مطهری نیز به رفتار و گفتارش، و قلم و كردارش در این نقش سهمی بهسزا داشت و دارد، چه اینكه آنجناب در محضر مبارك نوابغ و ابدال و اوتادی، كه هریك را علّمه شدید القوی چون حضرت امام مدّ ظله العالی، و حضرت علّامه طباطبائی قدّس سرّه الشریف، به منقبتین حكمت نظری و عقل عملی، و به سیر و سلوك در مراحل و منازل عرفانی نائل آمده است.

سمینار بزرگداشت شهید آیة اللّه مطهری در مدرسه عالی شهید مطهری تهران

2- روز بزرگداشت مقام معلّم است، بسيار شايسته است كه در اين مجمع فرهنگى عظيم يادى نيز از شهيد سعيد مرحوم آية الله مطهّرى عزيز (رضوان اللّه عليه) بشود.

از تفسير فخر رازى به عرض رسانده‏ايم كه بنى اميّه دست به دست هم دادند تا آثار امام على (عليه السلام) را محو كنند، تبليغات سوء بنى اميه كار را به جايى كشانده بود كه وقتى خبر ضربت خوردن آن حضرت در صبحگاه نوزدهم شهر رمضان در مسجد كوفه به اطراف و اكناف رسيد، مى‏گفتند مگر على به مسجد مى‏رفت؟ مگر على نماز مى‏خواند؟ غرض اين كه من خودم صحنه محاكمه آن رأس شياطين گروهك معهود را كه تنى چند از روحانيون ما را ترور كرده‏اند مشاهده مى‏كردم و گوش مى‏دادم از او سؤال شد كه آقاى مطهرى‏ چه كرده بود كه او را ترور كرده‏ايد؟

در جواب گفت: ايشان اسلام راستين نداشت. ببينيد چه جسارتى را بدان عالم بزرگوار الهى روا داشته‏اند؟! با ترور مى‏خواهند منطق حق را خاموش كنند.

شب‏پره گر وصل آفتاب نخواهد                  رونق بازار آفتاب نكاهد

دار، دار حقيقت است، دار واقعيت است. نام حقيقت هستيها حق است.

هزار و يك كلمه    ج‏3   ص 37     كلمه 305

2 کاربر از دفتر دل برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
راستین در تاریخ 1390/10/25(UTC), ali در تاریخ 1391/02/04(UTC)
معلم
#2 ارسال شده : 1390 دی پنجشنبه, 22 10:55:19(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 38
مکان: تهران

تشکرها: 3 بار
22 تشکر دریافتی در 18 ارسال

علامه حسن زاده آملی ( حفظه الله ) :

من خودم صحنه محاكمه آن رأس شياطين گروهك معهود را كه تنى چند از روحانيون ما را ترور كرده ‏اند مشاهده مى‏ كردم و گوش مى‏ دادم، از او سؤال شده است كه آقاى مطهّرى چه كرده است كه او را ترور كرده ‏ايد؟ در جواب گفت: ايشان اسلام راستين نداشت.ببينيد چه جسارتى را بدان عالم بزرگوار الهى روا داشته‏ اند؟! با ترور مى‏ خواهند منطق حق را خاموش كنند.

شب‏پره گر وصل آفتاب نخواهد            رونق بازار آفتاب نكاهد

دار دار حقيقت است، دار واقعيت است.

نام حقيقت هستيها حق است. با اينگونه چربكها نور خدا را نمى‏شود خاموش كرد؛ يُرِيدُونَ لِيُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُونَ.

كى شود دريا ز پوز سگ نجس‏           كى شود خورشيد از پُف منطمس

امكان ندارد كه باطل ريشه بدواند و پايدار بماند. وَ قُلْ جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقاً.

فردا كه بر من و تو وزد باد مهرگان‏                 آنگه شود پديد كه نامرد و مرد كيست‏

منبع : رساله مقام معلم ص 47

1 کاربر از معلم برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
راستین در تاریخ 1390/10/25(UTC)
جوابگو
#3 ارسال شده : 1390 بهمن دوشنبه, 10 13:13:24(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 4-

تشکرها: 3 بار
2 تشکر دریافتی در 1 ارسال

سلام دیدم جای عکس علامه حسن زاده آملی ( حفظه الله ) خالیه گفتم تصاویر ایشون رو به دوستان خوبم تقدیم کنم .

جوابگو تصاویر زیر را ارسال کرده است:
علامه حسن زاده آملی.jpg (170kb) تعداد دانلود 3 بار.
علامه حسن زاده آملی1.jpg (33kb) تعداد دانلود 5 بار.
علامه حسن زاده آملی2.jpg (163kb) تعداد دانلود 4 بار.

You cannot view/download attachments. Try register.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » شهید مطهری از منظر دیگران » شهید مطهری در کلام علامه حسن زاده آملی
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/186 ثانیه ایجاد شد.