ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » سوم شعبان
سوم شعبان
aa_yy113
#1 ارسال شده : 1390 تير یکشنبه, 12 12:26:00(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 354

تشکرها: 0 بار
11 تشکر دریافتی در 11 ارسال
با سلام به همه اعضاء و میهمانان انجمن
میلاد پر از نور و رحمت و با برکت حضرت امام حسین علیه السلام رو به همه شما تبریک می گم و امیدوارم که همگی در این روز بسیار مبارک عیدی خودتونو رو از دستان مهربان و با سخاوت حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و مادرش حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بگیرید ان شاء الله
راستش به مناسبت میلاد با برکت حضرت امام حسین علیه السلام مناسب دیدم تا یک تایپیکی در انجمن به نام سوم شعبان ایجاد بشه تا در این تایپک زندگی سراسر نور و برکت امام حسین علیه السلام و نظرات شهید مطهری ارائه بشه و خودم هم برای افتتاح اولین مطلب رو میزارم از اعضا و دوستان دیگه هم می خوام که بنده رو تنها نذارند
ممنونم
aa_yy113
#2 ارسال شده : 1390 تير یکشنبه, 12 13:53:36(UTC)

امتیازات: 354

تشکرها: 0 بار
11 تشکر دریافتی در 11 ارسال

امام حسين عليه السلام، مصداق نفس مطمئنّه‏

از آياتى كه راجع به مقام انسان در قرآن آمده است كه انسان چه حدى دارد [يكى همين آيه است. امام صادق عليه السلام در باره سوره والفجر فرمود] كه سوره جد ما امام حسين است. اتفاقاً هر كسى كه سوره والفجر را بشنود ابتدا توجهش به آيات اول اين سوره جلب مى‏شود. مخصوصاً بعد از پنج شش آيه كوتاه اول، بايد گفت اين سوره سوره فرعون و سوره قوم عاد است، زيرا مى‏گويد: ألَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِعادٍ. إرَمَ ذاتِ الْعِمادِ. الَّذى لَمْ يُخْلَقْ مِثْلُها فِى الْبِلادِ. وَ ثَمودَ الَّذينَ جابُوا الصَّخْرَ بِالْوادِ. وَ فِرْعَوْنَ ذِى‏الْأوْتادِ. الَّذينَ طَغَوْا فِى الْبِلادِ. فَأكْثَروا فيهَا الْفَسادَ. فَصَبَّ عَلَيْهِمْ رَبُّكَ سَوْطَ عَذابٍ.
گفتند چطور سوره جد شماست؟ فرمود آخرش را نگاه كن. البته سوره به فجر و مقام عبادت و عبادتهاى خاصان شروع شده: «وَ الْفَجْرِ. وَ لَيالٍ عَشْرٍ. وَ الشَّفْعِ وَ الْوَتْرِ» سخن از سپيده‏دم است، سخن از شبهاى دهگانه است (كه راجع به اينكه كدام شبهاى دهگانه است [اختلاف است؛] بالأخره شبهاى خاص بندگان خداست) و سخن از شفع و نماز شفع است، دو ركعت از يازده ركعت تهجّد، سخن از وتر و نماز وتر است. «وَ اللَّيْلِ إذا يَسْرِ» سوگندها به چنين چيزهايى؛ يعنى طلوع و ابتدا و آغاز اين سوره به اين آيات است. بعد، اين آيات عاد و ثمود و فرعون مى‏آيد، ولى در آخر دوباره سوره به اول خودش برمى‏گردد. گفتند چگونه اين سوره سوره جد شما حسين بن على است؟ فرمود آن آيه آخرش را ببينيد؛ يعنى مصداق اين آيه امام حسين بود. خدا به زبان تكوين و به زبانى كه مصداق ظاهرِ واضح اين آيه او بود [اين سخن را فرمود؛] امام حسين در كربلا به اين نداى الهى پاسخ مى‏گفت؛ يعنى از در و ديوار صداى حقيقت بلند بود: اى حسين، اى داراى اين آرامش و طمأنينه الهى، چون به مقام طمأنينه الهى رسيده‏اى ديگر هيچ چيزى تو را تكان نمى‏دهد، هيچ ناراحتى و سختى و مصيبتى؛ تويى آن‏
كسى كه به آن مقام رسيده‏اى كه خدا به تو مى‏گويد: ما تو را پسنديده‏ايم و تو ما را.
تو اكنون در گروه بندگان خاص من وارد شو. حال، حسين مى‏خواهد به گروه كدام بندگان وارد شود؟ معلوم است، در گروه افراد مثل پيامبر و على و فاطمه؛ والّا در گروه بندگان بود و با يك گروه از بندگان در حال جنگ بود. اما بندگان من، آنهايى كه ديگر بنده هيچ چيزى نيستند. وَ ادْخُلى جَنَّتى. در اين آيه مى‏فرمايد: راضِيَةً مَرْضِيَّةً.
اين سخن خداست در اين آيه؛ آخرين سخن اباعبداللَّه كه از وجود مقدسش شنيدند عين همين سخن است. مقارن با آخرين مقاومتش، مقارن با آن لحظه‏اى كه ديگر مقاومتش پايان پذيرفته بود، يعنى لحظه سقوط از مركب، مقارن با اينكه از مركب به روى زمين مى‏افتد اين آهنگ از زبان مباركش شنيده مى‏شود كه فرمود: رِضىً بِقَضائِكَ وَ تَسْليماً لِامْرِكَ لامَعْبودَ سِواكَ يا غِياثَ الْمُسْتَغيثينَ.
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏27، ص: 436 و 437 و 438

sedmomen
#3 ارسال شده : 1390 تير شنبه, 18 12:49:26(UTC)

امتیازات: 1,640
Woman
مکان: ایران

تشکرها: 1 بار
47 تشکر دریافتی در 33 ارسال
با تشکر از aa_yy13 به خاطر مطلب قشنگشون من هم یک مطلب می زارم امیدوارم استفاده کنید
امام حسين شأن امر به معروف و نهى از منكر را بالا برد
عنصر امر به معروف و نهى از منكر به نهضت حسينى ارزش داد، امّا حسين هم به امر به معروف و نهى از منكر ارزش داد. امر به معروف و نهى از منكر، نهضت حسينى را بالا برد ولى حسين عليه السلام اين اصل را به نحوى اجرا كرد كه شأن اين اصل بالا رفت؛ يك تاج افتخار به سر اصل امر به معروف و نهى از منكر نهاد. خيليها مى‏گويند امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنيم. حسين هم اول مثل ديگران فقط يك كلمه حرف زد، گفت: «اريدُ انْ امُرَ بِالْمَعْروفِ وَ انْهى‏ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ اسيرَ بِسيَرةِ جَدّى وَ ابى»..

مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏17، ص: 155
مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان (2)
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » سوم شعبان
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/048 ثانیه ایجاد شد.