ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » چهار شنبه سوری از نظر شهید مطهری ؟!
چهار شنبه سوری از نظر شهید مطهری ؟!
شیطون بلا
#1 ارسال شده : 1389 اسفند پنجشنبه, 19 11:42:34(UTC)

رتبه: عضو

امتیازات: 180-
Woman
مکان: قم

تشکرها: 0 بار
3 تشکر دریافتی در 2 ارسال

سلام دوستان

چهارشنبه سوری از نظر شهید مطهری چه جور روزی هست ؟

شهید مطهری چه نگاهی به این روز داره ؟

1 کاربر از شیطون بلا برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
sarzaminearezooha در تاریخ 1389/12/24(UTC)
شیطونک
#2 ارسال شده : 1389 اسفند پنجشنبه, 19 11:47:46(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 41-
Woman
مکان: قوچان

تشکرها: 14 بار
9 تشکر دریافتی در 6 ارسال
با تشکر از شیطون بلا
فایلهای الصاق شده :
charshanbe-soori-.jpg (114kb) تعداد دانلود 10 بار.

You cannot view/download attachments. Try register.
معلم
#3 ارسال شده : 1389 اسفند شنبه, 21 13:48:11(UTC)

امتیازات: 38
مکان: تهران

تشکرها: 3 بار
22 تشکر دریافتی در 18 ارسال

با سلام من مطالبی که استاد مطهری درباره چهارشنبه سوری گفته است را جمع آوری کرده ام که تقدیم به دوستان می کنم امیدورام رفقا مطالبی در ذیل آن اضافه کنند تا همه استفاده کنیم :

شما اگر سراغ همين فرنگيها برويد مى ‏بينيد براى يك سنّت بسيار بسيار كوچك، خود را به كشتن مى‏ دهند. ببينيد همين ايرانيهاى خودمان براى اينكه سنتهاى ايرانى و به قول خودشان فرهنگ ايرانى را بخواهند زنده كنند، كوشش مى‏ كنند كارهايى را كه از اولِ اول خرافه محض بوده است زنده كنند، چون فكر مى‏ كنند كه مليت ايرانى را بدون اينها نمى‏ توان نگه داشت.

مثلًا تخم‏ مرغ رنگ كردن در نوروز يك رسم ايرانى است. اين كار با اينكه كار چرندى است ولى مى‏ گويند براى اينكه اين رسم ايرانى و عمومى كه همه مردم به آن خو گرفته‏ اند به صورت يك مشخِّص روحى ايرانى از غير ايرانى باقى بماند اين رسم تخم‏ مرغ رنگ‏ كردن در نوروز را نگذاريد فراموش شود، آن را زنده نگه داريد.

در مورد آتش شب چهارشنبه‏ آخر سال- كه نمونه‏ اى از آتش ‏پرستى ‏هاى قديم است كه نه تنها چيز خوبى نيست بلكه خيلى چيز بدى هم هست- همين را مى ‏گويند فقط براى اينكه به قول اينها فرهنگ را (اين فرهنگ، معنايش علم و فلسفه نيست بلكه به معنى سنت است) بايد زنده نگه داشت. ولى همين آقايان وقتى كه پاى تاريخ به ميان مى ‏آيد مى ‏گويند حالا چه فرق دارد كه ما مبدأ تاريخ را مبدأ مسيحى بگيريم يا مبدأ اسلامى؟!

مجموعه‏ آثاراستادشهيد مطهرى ج‏27 296

1 کاربر از معلم برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
معلم
#4 ارسال شده : 1389 اسفند شنبه, 21 13:49:24(UTC)

آتش روشن كردن شعار آتش‏ پرستان است. از روى آتش پريدن در چهارشنبه‏ آخر سال در اسلام بوى كفر مى‏ دهد. «سرخى تو از من زردى من از تو» در اسلام شرك و كفر است. اينها شعار گبرها و آتش ‏پرستهاست. اسلام براى مبارزه كردن با اينها آمده. اسلام دين اذان و دين‏ لا اله الّا اللَّه‏ است.

مجموعه ‏آثار استاد شهيد مطهرى ج‏25 ص 387

معلم
#5 ارسال شده : 1389 اسفند شنبه, 21 13:50:34(UTC)

متأسفانه پاره ه‏اى خرافات هم اكنون در ميان برخى ايرانيان وجود دارد از قبيل پريدن از روى آتش در چهارشنبه‏ آخر سال و سوگند خوردن به سوى (نور) چراغ كه از بقاياى ما قبل اسلام است. و اين وظيفه اسلامى است كه با مقياسهاى اصولى اسلام عقايد پاك و خالص اسلامى را از كدورت انديشه‏ هاى جاهلى هميشه دور نگاه دارند.

مجموعه‏ آثاراستادشهيد مطهرى ج‏14 ص 116

هـــوس دیـــنـداری
#6 ارسال شده : 1389 اسفند یکشنبه, 22 13:06:57(UTC)

امتیازات: 129
مکان: دل بی صاحاب

12 تشکر دریافتی در 9 ارسال

معلم نوشته است:

شما اگر سراغ همين فرنگيها برويد مى ‏بينيد براى يك سنّت بسيار بسيار كوچك، خود را به كشتن مى‏ دهند. ببينيد همين ايرانيهاى خودمان براى اينكه سنتهاى ايرانى و به قول خودشان فرهنگ ايرانى را بخواهند زنده كنند، كوشش مى‏ كنند كارهايى را كه از اولِ اول خرافه محض بوده است زنده كنند، چون فكر مى‏ كنند كه مليت ايرانى را بدون اينها نمى‏ توان نگه داشت.

مثلًا تخم‏ مرغ رنگ كردن در نوروز يك رسم ايرانى است. اين كار با اينكه كار چرندى است ولى مى‏ گويند براى اينكه اين رسم ايرانى و عمومى كه همه مردم به آن خو گرفته‏ اند به صورت يك مشخِّص روحى ايرانى از غير ايرانى باقى بماند اين رسم تخم‏ مرغ رنگ‏ كردن در نوروز را نگذاريد فراموش شود، آن را زنده نگه داريد.

در مورد آتش شب چهارشنبه‏ آخر سال- كه نمونه‏ اى از آتش ‏پرستى ‏هاى قديم است كه نه تنها چيز خوبى نيست بلكه خيلى چيز بدى هم هست- همين را مى ‏گويند فقط براى اينكه به قول اينها فرهنگ را (اين فرهنگ، معنايش علم و فلسفه نيست بلكه به معنى سنت است) بايد زنده نگه داشت. ولى همين آقايان وقتى كه پاى تاريخ به ميان مى ‏آيد مى ‏گويند حالا چه فرق دارد كه ما مبدأ تاريخ را مبدأ مسيحى بگيريم يا مبدأ اسلامى؟!

مجموعه‏ آثاراستادشهيد مطهرى ج‏27 296

فکر می کنم در واقع مخالفت شهید مطهری با این رسم و رسوم بدین جهت است که این کارها مثلا از روی اتش پریدن شعار و ترویج مذهب باطلی است و الا هزاران رسم داریم که کسی باهاش مخالفت نمی کنه، مثلا اینکه نوروز می ریم مسافرت، یا اینکه شب چله می ریم خونه فامیل دور و بر هم جمع می شیم.
اما اگر قراره به بهانه یک رسم که البته تاریخش هم معلوم نیست کجاست، ترویج بی دینی و آتش پرستی شود باهاش مخالفت می شود. قرار نیست در کشور اسلامی آتش پرستی را رواج بدهیم بماند که چه آسیب هایی به جوان های ما می زند.
این برداشت من از جمله آخر شهید مطهری هم به خوبی مشاهده می شود که شهید مطهری انتقاد می کند که چطور در این موارد این همه حساسیت به خرج می دهیم و احساس مسئولیت می کنیم که باید زنده بماند اما اگر بحث انتخاب مبدا تاریخ باشد مهم نیست که مبدا اسلامی باشد و یا میلادی ؟
نباید رسوم ما در خدمت ترویج بی دینی باشد، و یا حتی شعار و نماد بی دینی باشد.

الا ای پیــرفرزانه مکن منـعم ز میـخانه

که من در ترک میخانه دلی پیمان شکن دارم

1 کاربر از هـــوس دیـــنـداری برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
دل آرام در تاریخ 1390/12/18(UTC)
sarzaminearezooha
#7 ارسال شده : 1389 اسفند ﺳﻪشنبه, 24 16:45:09(UTC)

امتیازات: 192

تشکرها: 16 بار
9 تشکر دریافتی در 8 ارسال
عکس هایی از مراسم چهارشنبه سوری
فایلهای الصاق شده :
100.jpg (19kb) تعداد دانلود 2 بار.
4shanbe2%5B1%5D.jpg (48kb) تعداد دانلود 2 بار.
0.jpg (43kb) تعداد دانلود 2 بار.
ئ.jpg (60kb) تعداد دانلود 3 بار.
ف.jpg (35kb) تعداد دانلود 3 بار.

You cannot view/download attachments. Try register.
کرشمه
#8 ارسال شده : 1390 اسفند چهارشنبه, 17 12:21:32(UTC)

امتیازات: 33

2 تشکر دریافتی در 2 ارسال

معلم نوشته است:

متأسفانه پاره ه‏اى خرافات هم اكنون در ميان برخى ايرانيان وجود دارد از قبيل پريدن از روى آتش در چهارشنبه‏ آخر سال و سوگند خوردن به سوى (نور) چراغ كه از بقاياى ما قبل اسلام است. و اين وظيفه اسلامى است كه با مقياسهاى اصولى اسلام عقايد پاك و خالص اسلامى را از كدورت انديشه‏ هاى جاهلى هميشه دور نگاه دارند.

مجموعه‏ آثاراستادشهيد مطهرى ج‏14 ص 116

یک نکته به ذهنم می رسه؛ شهید مطهری با چهار شنبه سوری از جهت اینکه خرافه است مخالفت می کند نه از جهت اینکه تفریح و یا بهانه ای برای شاد بودن بوده است.

یعنی از آن جهت که ممکن است کسی آتش را مایه برکت یا خوشبختی بداند و یا شبیه به این موارد که من خوب نمی دانم، شهید مطهری مخالفت کرده که بابا این خرافات را کنار بگذارید. اما اگر کسی بهانه ای برای شاد بودن پیدا کرده ارتباطی به خرافه و ... ندارد. شاهد حرف من اینه که شهید مطهری در ادامه مثال می زنند به قسم خوردن به نور که نشان می دهد ناشی از اعتقادی خاص به آتش است.

البته با خطرات طبیعی آتش بازی آشنا هستیم و نمی خواهم بگویم طرفدار آتش بازی هستم که جان خود و دیگران را به خطر می اندازد.

نمی دونم برداشتم درست هست یا نه، از نظرتون استفاده می کنم.

دل آرام
#9 ارسال شده : 1390 اسفند پنجشنبه, 18 11:15:32(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال

کرشمه نوشته است:

یک نکته به ذهنم می رسه؛ شهید مطهری با چهار شنبه سوری از جهت اینکه خرافه است مخالفت می کند نه از جهت اینکه تفریح و یا بهانه ای برای شاد بودن بوده است.

یعنی از آن جهت که ممکن است کسی آتش را مایه برکت یا خوشبختی بداند و یا شبیه به این موارد که من خوب نمی دانم، شهید مطهری مخالفت کرده که بابا این خرافات را کنار بگذارید. اما اگر کسی بهانه ای برای شاد بودن پیدا کرده ارتباطی به خرافه و ... ندارد. شاهد حرف من اینه که شهید مطهری در ادامه مثال می زنند به قسم خوردن به نور که نشان می دهد ناشی از اعتقادی خاص به آتش است.

البته با خطرات طبیعی آتش بازی آشنا هستیم و نمی خواهم بگویم طرفدار آتش بازی هستم که جان خود و دیگران را به خطر می اندازد.

نمی دونم برداشتم درست هست یا نه، از نظرتون استفاده می کنم.

نکته خوبی بود، باهاتون موافقم، مخالفت شهید مطهری بواسطه پیروی ایشان از حق و حقیقت و حساسیت بر دفاع از دین خود بوده است. اما نمی توانید این خرافات و عقاید دوران آتش پرستی را از مراسم چهار شنبه سوری کنار گذاشت. آتش بازی در شبی خاص،  با پیشینه ایی معین، با کیفیتی همگون با گذشتگان و رسوم گذشته چیزی جز خرافات اجداد ما را یاد آور نخواهد بود.

با این وجود چگونه می توان خرافه ها را از تن این رسم کنار گذاشت و تنها به رسمی شادی آفرین به آن نگاه کرد ؟ مسلما خواه ناخواه مروج همان رسوم خواهیم بود .

یاد آور پرستش آتش، یاد آور و ترویج دو گانه پرستی و دوری از اسلام ناب و حق پرستی.

بعید نیست که به ذهن کسی بیاید که اصولا به ذهن جوانان ما این مفاهیم و آن رسوم و آن دین تحریف شده نخواهد آمد.

اما این ساده انگاری است، ترویج یک فکر و فرهنگ با ترویج نمادها و در معرض قرار دادن همین رسوم شادی آفرین آغاز می شود.

اگر چه مطمئن هستیم که ایرانی ها از اسلام و تشیع خود دست بر نخواهند داشت اما قطعا این رسوم می تواند مقدمه ای باشد که آن ها را به سوی حس آریایی بودن و جدا بودن از سایر اقوام مسلمان بکشاند. و ثمره آن تفرقه بین مسلمین است که پیشینه ایی دراز دارد. و همیشه آبی بر آسیاب دشمنان ایران و اسلام بوده است.

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم

پایتخت
#10 ارسال شده : 1390 اسفند شنبه, 20 15:34:53(UTC)

امتیازات: 48
Man

تشکرها: 1 بار
1 تشکر دریافتی در 1 ارسال

پس جایگاه فرهنگ ایرانی چه می شود ؟

اینگونه که شما می گویید از فرهنگ ایرانی چیزی نمی ماند!

تنهای تن ها
#11 ارسال شده : 1390 اسفند شنبه, 20 17:00:22(UTC)

امتیازات: 132

4 تشکر دریافتی در 3 ارسال

پایتخت نوشته است:

پس جایگاه فرهنگ ایرانی چه می شود ؟

اینگونه که شما می گویید از فرهنگ ایرانی چیزی نمی ماند!

یعنی فرهنگ ایرانی اینقدر بی مقدار بوده است که با حذف خرافه ایی چون پریدن از روی آتش و حذف نمادهای آتش پرستی از بین برود ؟

چیزی از فرهنگ ایران نمی دانید.

درد بی عشقی، ز جانم برده طاقت، ور نه من

داشتم آرام، تا آرام جانی داشتم

سمیه
#12 ارسال شده : 1390 اسفند شنبه, 20 23:53:48(UTC)

امتیازات: 63

0 تشکر دریافتی در 0 ارسال

شهید مطهری به اسانی به ایرانیان و پدران و مادران و افرادی که این کار را می کنند احمق می گوید. کار درستی است ؟ می گوید خانواده ها احمق این کار ها رو می کنند

این جملات شهید مطهری توی کدوم کتاب هست ؟

دل آرام
#13 ارسال شده : 1390 اسفند یکشنبه, 21 11:23:06(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال

سمیه نوشته است:

شهید مطهری به اسانی به ایرانیان و پدران و مادران و افرادی که این کار را می کنند احمق می گوید. کار درستی است ؟ می گوید خانواده ها احمق این کار ها رو می کنند

این جملات شهید مطهری توی کدوم کتاب هست ؟

همه سخنرانی های شهید مطهری هنوز چاپ نشده متاسفانه اما در کتاب پانزده گفتار در حد چند خط این بحث آمده است.

شهید مطهری در این صحبت ها اشاره دارند که سخن از عقاید احمقانه اجداد ماست، که بواسطه پریدن از روی آتش معتقد هستند که زردی ما به آتش و سرخی آتش برای ما خواهد بود. پریدن از روی آتش را در جهت سلامتی خود انجام می داده اند!!

لذا شهید مطهری این عقیده را خرافه و این کار را احمقانه می خواند.

اگر شخصی مانند شهید یا شخصیت های اصلاح کننده اجتماعی دیگر با خرافات مردم مبارزه نکنند، نام مصلح و یا روحانی به خود نمی گیرند.

اگر بدنبال کسی هستیم که دائما از ما و عقاید ما و عادات ما تعریف کند، امثال شهید مطهری به درد ما نمی خورند.

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم

تنهای تن ها
#14 ارسال شده : 1390 اسفند ﺳﻪشنبه, 23 12:30:13(UTC)

امتیازات: 132

4 تشکر دریافتی در 3 ارسال

دل آرام نوشته است:

همه سخنرانی های شهید مطهری هنوز چاپ نشده متاسفانه اما در کتاب پانزده گفتار در حد چند خط این بحث آمده است.

شهید مطهری در این صحبت ها اشاره دارند که سخن از عقاید احمقانه اجداد ماست، که بواسطه پریدن از روی آتش معتقد هستند که زردی ما به آتش و سرخی آتش برای ما خواهد بود. پریدن از روی آتش را در جهت سلامتی خود انجام می داده اند!!

لذا شهید مطهری این عقیده را خرافه و این کار را احمقانه می خواند.

اگر شخصی مانند شهید یا شخصیت های اصلاح کننده اجتماعی دیگر با خرافات مردم مبارزه نکنند، نام مصلح و یا روحانی به خود نمی گیرند.

اگر بدنبال کسی هستیم که دائما از ما و عقاید ما و عادات ما تعریف کند، امثال شهید مطهری به درد ما نمی خورند.

مردم ما هنوز ظرفیت انتقاد پذیری ندارند. اگر کسی نقدی کنه می گن به مردم ایران توهین شد.

از بس این تلویزیون گفت مردم شریف پاک دلیر شجاع سخاوتمند عالم مودب خوب گوگولی و ........... ایران،  همه باورشون شد. در حالی که مشکلات بسیار زیاد فرهنگی داریم.

نمونه این بی فرهنگی را در لینک زیر ببینید.

http://www.farsnews.com/...xt.php?nn=13901223000383

درد بی عشقی، ز جانم برده طاقت، ور نه من

داشتم آرام، تا آرام جانی داشتم

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » چهار شنبه سوری از نظر شهید مطهری ؟!
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/181 ثانیه ایجاد شد.