ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » به مناسبت میلاد امام باقر ( علیه السلام )
به مناسبت میلاد امام باقر ( علیه السلام )
مریم
#1 ارسال شده : 1389 دی شنبه, 18 16:01:45(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 263

تشکرها: 6 بار
7 تشکر دریافتی در 4 ارسال
امام باقر و مرد مسيحى‏

امام باقر، محمدبن على بن الحسين عليه السلام، لقبش «باقر» است. باقر يعنى شكافنده. به آن حضرت «باقرالعلوم» مى‏گفتند، يعنى شكافنده دانشها.
مردى مسيحى، به صورت سخريه و استهزاء، كلمه «باقر» را تصحيف كرد به كلمه «بقر» يعنى گاو، به آن حضرت گفت: «انت بقر» يعنى تو گاوى.
امام بدون آنكه از خود ناراحتى نشان بدهد و اظهار عصبانيت كند، با كمال سادگى گفت: «نه، من بقر نيستم، من باقرم.».
مسيحى: تو پسر زنى هستى كه آشپز بود.
- شغلش اين بود، عار و ننگى محسوب نمى‏شود.
- مادرت سياه و بى‏شرم و بدزبان بود.
- اگر اين نسبتها كه به مادرم مى‏دهى راست است خداوند او را بيامرزد و از گناهش بگذرد، و اگر دروغ است از گناه تو بگذرد كه دروغ و افترا بستى.
مشاهده اينهمه حلم از مردى كه قادر بود همه گونه موجبات آزار يك مرد خارج از دين اسلام را فراهم آورد، كافى بود كه انقلابى در روحيه مرد مسيحى ايجاد نمايد و او را به سوى اسلام بكشاند.مرد مسيحى بعداً مسلمان شد «1»

مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى ج‏18 207

مریم
#2 ارسال شده : 1389 دی شنبه, 18 16:03:48(UTC)

امام حق

«محمد بن مسلم مى‏گويد از امام باقر (ع) شنيدم كه فرمود: هر كس خدا را پرستش كند و خود را در عبادت به رنج وا دارد و امامى كه خدا برايش تعيين كرده است نداشته باشد، عملش نامقبول و خودش گمراه و سرگردان است و خداوند اعمال او را دشمن مى‏دارد ... و اگر به اين حال بميرد مردنش مردن اسلام نيست، مردن كفر و نفاق است. اى محمد بن مسلم بدان كه پيشوايان ظلم و پيروانشان از دين خدا بيرونند، خود گمراه شدند و ديگران را نيز گمراه ساختند، اعمالى كه انجام مى‏دهند مانند خاكسترى است كه در يك روز طوفانى دستخوش بادى سخت گردد كه به هيچ چيزى از آنچه فراهم كرده‏اند دست نمى‏يابند؛ آن است گمراهى عميق.»

مجموعه ‏آثاراستادشهيدمطهرى ج‏1 ص 288

مریم
#3 ارسال شده : 1389 دی شنبه, 18 16:05:27(UTC)

قاصران و مستضعفان

زرارة نقل مى‏كند كه گفت:
«با برادرم حمران- يا برادر ديگرم بكير- بر امام باقر (ع) وارد شديم؛ من به امام گفتم: ما افراد را با شاقول اندازه مى‏گيريم، هر كس مانند ما شيعه باشد، خواه از اولاد على و خواه از غير آنها، با او پيوند دوستى (به عنوان يك مسلمان و اهل نجات) برقرار مى‏كنيم و هر كس با عقيده ما مخالف باشد ما از او (به عنوان يك گمراه و اهل هلاك) تبرّى مى‏جوييم.»
امام فرمود:
«اى زرارة! سخن خدا از سخن تو راست‏تر است؛ اگر آنچه تو مى‏گويى درست باشد، پس سخن خدا آنجا كه مى‏فرمايد: الّا المستضعفين من الرّجال. و النّساء و الولدان لا يستطيعون حيلة و لا يهتدون سبيلا كجا رفت؟! پس‏ المرجون لامر اللّه‏ چه شد؟! آنها كه خدا درباره آنها مى‏فرمايد: خلطوا عملا صالحا و آخر سيّئا «2» كجا رفتند؟! اصحاب الاعراف چه شدند؟! المؤلفة قلوبهم‏ «3» چه كسانى هستند و كجايند؟!»
حمّاد در روايت خود از زرارة درباره اين ماجرا نقل مى‏كند كه گفت:
«در اين هنگام كار من و امام به مباحثه كشيد، فرياد هر دومان بلند شد كه هر كس در بيرون در خانه بود مى‏شنيد».
جميل بن درّاج از زرارة در اين ماجرا نقل مى‏كند كه امام فرمود:«اى زرارة! حقّ است بر خدا كه گمراهان (نه كافران و جاحدان) را به بهشت ببرد».

مجموعه‏ آثاراستادشهيدمطهرى ج‏1 322

محمد
#4 ارسال شده : 1391 خرداد ﺳﻪشنبه, 02 13:01:53(UTC)

امتیازات: 43-
Man
مکان: قم

تشکرها: 36 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال

نصیحت زاهد

گرمی هوای تابستان شدت کرده بود. آفتاب بر مدینه و باغها و مزارع اطراف مدینه به شدت می تابید. در این حال مردی به نام محمدبن منکدر- که خود را از زهّاد و عبّاد و تارک دنیا می دانست- تصادفا به نواحی بیرون مدینه آمد، ناگهان چشمش به مرد فربه و درشت اندامی افتاد که معلوم بود در این وقت برای سرکشی و رسیدگی به مزارع خود بیرون آمده و به واسطه ی فربهی و خستگی به کمک چند نفر که اطرافش هستند و معلوم است کس و کارهای خود او هستند راه می رود.

با خود اندیشید: این مرد کیست که در این هوای گرم خود را به دنیا مشغول ساخته است؟ ! نزدیکترشد، عجب! این مرد محمدبن علی بن الحسین (امام باقر) است! این مرد شریف، دیگر چرا دنیا را پی جویی می کند؟ ! لازم شد نصیحتی بکنم و او را از این روش باز دارم.

نزدیک آمد و سلام داد. امام باقر نفس زنان و عرق ریزان جواب سلام داد.

- «آیا سزاوار است مرد شریفی مثل شما در طلب دنیا بیرون بیاید، آنهم در چنین وقتی و در چنین گرمایی، خصوصا با این اندام فربه که حتما باید متحمل رنج فراوان بشوید؟ ! .

«چه کسی از مرگ خبر دارد؟ کی می داند که چه وقت می میرد؟ شاید همین الآن مرگ شما رسید. اگر خدای نخواسته در همچو حالی مرگ شما فرا رسد، چه وضعی برای شما پدید خواهد آمد؟ ! شایسته ی شما نیست که دنبال دنیا بروید و با این تن فربه در این روزهای گرم این مقدار متحمل رنج و زحمت بشوید؛ خیر، خیر، شایسته ی شما نیست. » .

امام باقر دستها را از دوش کسان خود برداشت و به دیوار تکیه کرد و گفت: «اگر مرگ من در همین حال برسد و من بمیرم، در حال عبادت و انجام وظیفه از دنیا رفته ام، زیرا این کار عین طاعت و بندگی خداست. تو خیال کرده ای که عبادت منحصر به ذکر و نماز و دعاست. من زندگی و خرج دارم، اگر کار نکنم و زحمت نکشم، باید دست حاجت به سوی تو و امثال تو دراز کنم. من در طلب رزق می روم که احتیاج خود را از کس و ناکس سلب کنم. وقتی باید از فرا رسیدن مرگ ترسان باشم که در حال معصیت و خلافکاری و تخلف از فرمان الهی باشم، نه در چنین حالی که در حال اطاعت امر حق هستم که مرا موظف کرده بار دوش دیگران نباشم و رزق خود را خودم تحصیل کنم. » .

زاهد: «عجب اشتباهی کرده بودم! من پیش خود خیال کردم که دیگری را نصیحت کنم، اکنون متوجه شدم که خودم در اشتباه بوده ام و روش غلطی را می پیموده ام و احتیاج کاملی به نصیحت داشته ام. » [1]

منبع: داستان راستان-جلد اول

[1] . بحارالانوار، چاپ کمپانی، جلد 11، حالات امام باقر، صفحه ی 82.
rabibeh
#5 ارسال شده : 1391 خرداد ﺳﻪشنبه, 02 17:47:57(UTC)

رتبه: عضو

امتیازات: 63

تشکرها: 0 بار
3 تشکر دریافتی در 3 ارسال

سلام و درود خدا بر چهارده معصوم خصوصا امام محمد باقر علیه السلام که یک رجب سالروز ولادت باسعادتشان است و سلام و درود خدا بر پیروان و دوستدارانشان باد.

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » به مناسبت میلاد امام باقر ( علیه السلام )
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/064 ثانیه ایجاد شد.