ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » چرا باید نماز خواند؟؟؟؟
چرا باید نماز خواند؟؟؟؟
sedmomen
#1 ارسال شده : 1388 دی یکشنبه, 13 17:17:28(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 1,640
Woman
مکان: ایران

تشکرها: 1 بار
47 تشکر دریافتی در 33 ارسال
چرا ما انسانها مکلف به نماز خواندن هستیم؟؟ مگر خدای متعال به نماز خواندن ما انسانها نیازمند است که ما را مکلف به نماز خواندن نموده است؟؟
مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
azadi
#2 ارسال شده : 1388 دی دوشنبه, 14 13:04:37(UTC)

امتیازات: 866

تشکرها: 4 بار
12 تشکر دریافتی در 9 ارسال
سلام عزیز
گرچه نماز چیزی نیست كه فلسفه اش بر كسی مخفی باشد، ولی دقت در متون آیات و روایات اسلامی ما را به نكات بیشتری در این زمینه رهنمون می گردد:
1. روح و اساس و هدف و پایه و مقدمه و نتیجه و بالاخره فلسفه نماز همان یاد خدا است, همان « ذكر الله » است كه در آیه‌ی فوق به عنوان برترین بیان شده است.
البته ذكری كه مقدمه ی فكر, و فكری كه انگیزه عمل بوده باشد, چنانكه در حدیثی از امام صادق ـ علیه السّلام ـ آمده است كه در تفسیر جمله ی و لذكر الله اكبر فرمود: ذكرا لله عند ما احل و حرم « یاد خدا كردن به هنگام انجام حلال و حرام »
(یعنی به یاد خدا بیفتد به سراغ حلال برود و از حرام چشم بپوشد.)[1]
2. نماز وسیله ی شستشوی از گناهان و مغفرت و آمرزش الهی است چرا كه خواه ناخواه نماز انسان را دعوت به توبه و اصلاح گذشته می كند, لذا در حدیثی می خوانیم: پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ از یاران خود سؤال كرد: لو كان علی باب دار الحد كم نهر و اغتسل فی كل یوم منه خمس مرات اكان یبقی فی جسه من الدرن شیء؟ قلت لا, قال: فان مثل الصلاه كمثل النهر الجاری كلما صلی كفرت ما بینهما من الذنوب: « اگر بر در خانه یكی از شما نهری از آب صاف و پاكیزه باشد و در هر روز پپنج بار خود را در آن شستشو دهد, آیا چیزی از آلودگی و كثافت در بدن او می ماند؟».
در پاسخ عرض كردند: نه, فرمود: « نماز درست همانند این آب جاری است, هر زمان كه انسان نمازی می خواند گناهانی كه در میان دو نماز انجام شده است از میان می رود»[2]
و به این ترتیب جراحاتی كه بر روح و جان انسان از گناه می نشیند, با مرهم نماز التیام می یابد و زنگارهائی كه بر قلب می نشیند زدوده می شود.
3. نماز سدی در برابر گناهان آینده است, چرا كه روح ایمان را در انسان تقویت می كند, و نهال تقوی را در دل پرورش می دهد, و می دانیم « ایمان » و « تقوی » نیرومند ترین سد دربرابر گناهان است, و این همان چیزی است كه در آیه ی فوق به عنوان نهی از فحشاء و منكر بیان شده است , و همان است كه در احادیث متعددی می خوانیم : افراد گناهكاری بودند كه شرح حال آنها را برای پیشوایان اسلام بیان كردند فرمودند: غم مخورید, نماز آنها را اصلاح می كند و كرد.
4. نماز, غفلت زدا است, بزرگترین مصیبت برای رهروان راه حق آن است كه هدف آفرینش خود را فراموش كنند و غرق در زندگی مادی و لذائذ زود گذر گردند, اما نماز به حكم این كه در فواصل مختلف, و در هر شبانه روز پنج بار انجام می شود, مرتباً به انسان اخطار می كند, هشدار می دهد, هدف آفرینش او را خاطر نشان می سازد, موقعیت او را در جهان به او گوشزد می كند و این نعمت بزرگی است كه انسان وسیله ای در اختیار داشته باشد كه در هر شبانه روز چند مرتبه قویا به او بیدار باش گوید.
5. نماز خود بینی و كبر را درهم می شكند, چرا كه انسان در هر شبانه روز هفده ركعت و در هر ركعت دو بار پیشانی بر خاك در برابر خدا می گذارد, خود را ذره ی كوچكی در برابر عظمت او می بیند, بلكه صفری در برابر بی نهایت.
پرده های غرور و خود خواهی را كنار می زند, تكبر و برتری جوئی را در هم می كوبد.
به همین دلیل علی ـ علیه السّلام ـ در آن حدیث معروفی كه فلسفه های عبادات اسلامی در آن منعكس شده است بعد از ایمان, نخستین عبادت را كه نماز است با همین هدف تبیین میكند می فرماید: فرض الله الایمان تطهیراً من الشرك و الصلوه تنزیهاً عن الكبر ... : خداوند ایمان را برای پاكسازی انسانها از شرك واجب كرده است و نماز را برای پاكسازی از كبر» [3]
6. نماز وسیله پرورش فضائل اخلاق و تكامل معنوی انسان است, چرا كه انسان را از جهان محدود ماده و چهار دیوار عالم طبیعت بیرون می برد, به ملكوت آسمانها دعوت می كند, و با فرشتگان هم صا و همراز می سازد, خود را بدون نیاز به هیچ واسطه در برابر خدا می بیند و با او به گفتگو بر می خیزد.
تكرار این عمل در شبانه روز آن هم با تكیه روی صفات خدا, رحمانیت و رحیمیت و عظمت او مخصوصاً با كمك گرفتن از سوره های مختلف قرآن بعد از حمد كه بهترین دعوت كننده به سوی نیكیها و پاكیها است اثر قابل ملاحظه ای در پرورش فضائل اخلاقی در وجود انسان دارد.
لذا در حدیثی از امیر مؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ می خوانیم كه در فلسفه نماز فرمود:
الصلوه قربان كلی تقی : « نماز وسیله ی تقرب هر پرهیزكاری به خدا است. »[4]
7. نماز به سایر اعمال انسان ارزش و روح می دهد ـ چرا كه نماز روح اخلاص را زنده می كند, زیرا نماز مجموعه ای است از نیت خالص و گفتار پاك و اعمال خالصانه, تكرار این مجموع در شبانه روز بذر سایر اعمال نیك را در جان انسان می پاشد و روح اخلاص را تقویت می كند.
لذا در حدیثی معروفی می خوانیم كه امیر مؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ در وصایای خود بعد ازآن كه فرق مباركش با شمشیر ابن ملجم جنایتكار شكافته شد فرمود: الله الله فی الصلوه فانها عمود دینكم : « خدا را خدا درباره نماز , چرا كه ستون دین شما است».[5]
می دانیم هنگامی كه عمود هیمه در هم بشكند یا سقوط كند هر قدر طنابها و میخهای اطراف محكم باشد اثریندارد, همچنین هنگامی كه ارتباط بندگان با خدا از طریق نماز از میان برود اعمال دیگر اثر خود را از دست خواهد داد. در حدیثی از امام صادق ـ علیه السّلام ـ می خوانیم: اول ما یحاسب به العبد الصلوه فان قبلت قبلا سائل عمله, و ان ردت رد علیه سائل عمله: « نخستین چیزی كه در قیامت از بندگان حساب می شود نماز است اگر مقبول افتاد سائر اعمالشان قبول می شود, و اگر مردود شد سائر اعمال نیز مردود می شود»!
شاید دلیل این سخن آن باشد كه نماز رمز ارتباط خلق و خالق است, اگر به طور صحیح انجام گردد قصد قربت و اخلاص كه وسیله قبولی سائر اعمال است در او زنده می شود, و گرنه بقیه اعمال او مشوب و آلوده می گردد و از درجه اعتبار ساقط می شود.
8. نماز قطع نظر از محتوای خودش با توجه به شرائط صحت دعوت به پاكسازی زندگی می كند, چرا كه می دانیم مكان نماز گزار, لباس نمازگزار, فرشی كه بر آن نماز می خواند, آبی كه با آن وضو می گیرد و غسل می كند, محلی كه در آن غسل و وضو انجام می شود باید از هر گونه غصب و تجاوز به حقوق دیگران پاك باشد كسی كه آلوده به تجاوز و ظلم, ربا, غصب, كم فروشی, رشوه خواری و كسی اموال حرام باشد چگوه می تواند مقدمات نماز را فراهم سازد؟ بنابر این تكرار نماز در پنج نوبت در شبانه روز خود دعوتی است به رعایت حقوق دیگران.
9. نماز علاوه بر شرائط قبول یا به تعبیر دیگر صحت شرائط كمال دارد كه رعایت آنها نیز یك عامل مؤثر دیگر برای ترك بسیاری از گناهان است.
در كتب فقهی و منابع حدیث, امور زیادی به عنوان موانع قبول نماز ذكر شده است از جمله مسأله شرب خمر است كه در روایات آمده است: لا تقبل صلوه شارب الخمر اربعین یوماً الا ان یتوب: « نماز شرابخوار تا چهل روز مقبول نخواهد شد مگر این كه توبه كند.»[6]
و در روایات متعددی می خوانیم: از جمله كسانی كه در نماز آنها قبول نخواهد شد پیشوای ستمگر است»[7]
و در بعضی از روایات دیگر تصریح شده است كه نماز كسی كه زكات نمی پردازد قبول نخواهد شد, و همچنین روایات دیگری كه می گوید: خوردن غذای حرام یا عجب و خود بینی از موانع قبول نماز است, پیدا است كه فراهم كردن این شرایط قبولی تا چه حد سازنده است؟
10. نماز روح انضباط را در انسان تقویت می كند, چرا كه دقیقاً باید در اوقات معینی انجام گیرد كه تأخیر و تقدیم آن هر دو موجب بطلان نماز است, همچنین آداب و احكام دیگر در مورد نیت و قیام و قعود و ركوع و سجود و مانند آن كه رعایت آنها, پذیرش انضباط را در برنامه های زندگی كاملاً آسان می سازد.
همه اینها فوائدی است كه در نماز, قطع نظر از مسأله جماعت وجود دارد و اگر ویژگی جماعت را بر آن بیفزائیم ـ كه روح نماز همان جماعت است ـ بركات بی شمار دیگری دارد كه این جا جای شرح آن نیست, بعلاوه كم و بیش همه از آن آگاهیم.
گفتار خود را در زمینه فلسفه و اسرار نماز با حدیث جامعی كه از امام علی بن موسی الرضا ـ علیه السّلام ـ نقل شده پایان می دهیم:
امام در پاسخ نامه ای كه از فلسفه نماز در آن سؤال شده بود چنین فرمود:
علت تشریع نماز این است كه توجه و اقرار به ربوبیت پروردگار است, و مبارزه با شرك و بت پرستی, و قیام در پیشگاه پروردگار در نهایت خضوع و نهایت تواضع, و اعتراف به گناهان و تقاضای بخشش از معاصی گذشته, و نهادن پیشانی بر زمین همه روز برای تعظیم پروردگار.
و نیز هدف این است كه انسان همواره هشیار و متذكر باشد, گرد و غبار فراموشكاری بر دل او ننشیند, مست و مغرور نشود, خاشع و خاضع باشد, طالب و علاقمند افزونی در مواهب دین و دنیا گردد.
علاوه بر این كه مداومت ذكرخداوند در شب و روز كه در پرتو نماز حاصل می گردد, سبب می شود كه انسان مولا و مدبر و خالق خود را فراموش نكند, روح سركشی و طغیانگری بر او غلبه ننماید.
و همین توجه به خداوند و قیام در برابر او, انسان را از معاصی باز می دارد. و از انواع فساد جلوگیری می كند.[8]
11. بازداری از حرص و آز و كم طاقتی
خداوند متعال می فرماید: انسان حریص و كم طاقت آفریده شده و هنگامی كه بدی به او رسد بی تابی می كند و هنگامی كه خوبی به او رسد مانع از دیگران می شود, مگر نماز گزاران, آنان كه نماز ها را پیوسته انجام می دهند.[9]

[1] . بحار الانوار جلد 82 صفحه 200.
[2] . وسائل الشیعه جلد 3, ص 7, ( باب 2 از ابواب اعداد الفرائض حدیث 3).
[3] . نهج البلاغه, كلمات قصار 252.
[4] . نهج البلاغه, كلمات قصار, جمله 136.
[5] . نهج البلاغه, نامه ها ( وصیت ) 47.
[6] . بحار ج 84 ص 317 و 320.
[7] . بحار, ج84, ص 318.
[8] . وسائل الشیعه, ج3, ص 4.
[9] . معارج, آیات 19 تا 24.

برگرفته از تفسير نمونه- آيت الله مكارم شيرازي- ج16، ص289-294
azadi
#3 ارسال شده : 1388 دی دوشنبه, 14 13:08:07(UTC)

امتیازات: 866

12 تشکر دریافتی در 9 ارسال
مثالی ساده :
آیا پدر که فرزند خود را تکلیف میکنه که باید مدرسه بری و درس بخونی به درس خوندن فرزندش نیاز داره ؟
جواب منفیه بلکه از روی دلسوزیه و برای آتیه فرزندشه شاید با این مثال تا حدی جواب شما هم روشن شده باشه
ehsane20025
#4 ارسال شده : 1388 دی دوشنبه, 14 14:28:44(UTC)

امتیازات: 204

تشکرها: 14 بار
9 تشکر دریافتی در 9 ارسال
به نظر بنده در جواب این سوال که چرا باید نماز بخونیم این طور میشه گفت که نماز خواندن صرفا برای تعالی روحی ما انسانهاست که از جانب خداوند باری تعالی در نظر گرفته شده است و اگه ما انسانهای نماز بخونیم روح خودمون رو از غیر خدا پاک میکنیم و با این کار روح خودمون رو متعالی میکنیم تا به خدا نزدیکتر و نزدیکتر بشیم و شیطان رو از خودمون دورتر کنیم
امیدوارم درست گفته باشم.
yuzarsif
#5 ارسال شده : 1388 بهمن پنجشنبه, 08 20:13:31(UTC)

امتیازات: 72

تشکرها: 0 بار
6 تشکر دریافتی در 6 ارسال
چرا بايد نماز خواند؟

براستي چرا بايد نماز خواند؟ اين سوالي است که خيليها به آن دچارند حتي نمازخوانها! متن زير را بخوانيد تا روشن شويد.
عبادت، وسيله تکامل و سعادت ماست و دستور خداوند به نماز، نوعى لطف و رحمت و راهنمايى است که ما را به کمال مى‌رساند; مثلا وقتى پدر و مادر، فرزندشان را به درس خواندن تشويق کرده و يا وادار مى‌کنند، به سود خود فرزند است و سعادت او را مى‌خواهند و اين امر از روى محبّت به فرزند است و گرنه به درس خواندن او نيازى ندارند.

آيات و روايات، فلسفه و حکمت تشريع نماز را چنين بيان کرده‌اند:

1. ياد خدا: وَ أَقِمِ الصَّلَوةَ لِذِکْرِى1; نماز را برپا دار تا به ياد من باشى.

2. بازداشتن از گناه و زشتيها: إِنَّ الصَّلَوةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَآءِ وَ الْمُنکَر2; همانا نماز ]انسان را در دنيا [از زشتيها و گناه باز مى‌دارد.

3. پاکيزگى روح: ...إِنَّمَا تُنذِرُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُم بِالْغَيْبِ وَ أَقَامُواْ الصَّلَوةَ وَ مَن تَزَکَّى فَإِنَّمَا يَتَزَکَّى لِنَفْسِهِ‌ى وَ إِلَى اللَّهِ الْمَصِيرُ 3;... ]تو[ تنها کسانى را که از پروردگارشان در نهان مى‌ترسند و نماز برپا مى‌دارند، هشدار مى‌دهى و کسى پاکيزگى جويد تنها براى خود پاکيزگى مى‌جويد، و فرجام ]کارها[ به سوى خداست.
راستى چقدر لذت بخش است با خداى جهان آفرين به گفت‌وگو و مناجات پرداختن! و روحى به عظمت تمام هستى يافتن و با خداى هستى هم سخن شدن!
4. يارى جستن از نماز در مسير تکامل: وَ اسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَ الصَّلَوةِ وَ إِنَّهَا لَکَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخَـشِعِينَ 4; از شکيبايى و نماز يارى جوييد، و به راستى اين کار گران است، مگر بر فروتنان.
5. پاک شدن از کبر و غرور: حضرت فاطمة عليها السلام مى‌فرمايد: ...و الصلاة تنزيهاً من الکبر...;5...خداوند نماز را واجب کرد تا مردم از کبر و غرور پاک شوند....
6. رستگارى: قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُون * الَّذِينَ هُمْ فِى صَلاَتِهِمْ خَـشِعُونَ6; به راستى که مؤمنان رستگار شدند; همانان که در نمازشان فروتنند.
در حديثى آمده است: نقش نمازهاى پنج گانه براى امت من همانند نهر آب زلالى است که از مقابل خانه آنان مى‌گذرد، اگر کسى روزانه پنج بار در اين نهر شست‌وشو کند، آيا به گمان شما باز هم بر بدن او آلودگى و پليدى خواهد ماند؟!.7
و در حديثى ديگر امام باقر عليه السلام مى‌فرمايد: هنگامى که نمازگزار به سمت قبله براى نماز مى‌ايستد، خداوند رحمان و رحيم به او توجه ويژه مى‌کند.8
نمازِ روزانه‌ي انسان، اظهار تشکر و سپاس دائمى او از اين همه نعمت و خوبيهايى است که خداوند به او داده است و نيز ثناگويى و تمجيد انسان از اين همه زيبايى و عظمت است که خداوند متعال دارد. هيچ کس براى تعريف و تمجيد از يک گل زيبا که در طبيعت روييده است به شما اعتراض نمى‌کند، امّا اگر زيبايى آن را نبينى، نابينايت مى‌شمرند و اگر ببينى و واکنش نشان ندهى و ستايش نکنى سرزنشت مى‌کنند که چرا ذوق و احساس ندارى و چقدر بددلى!
در مضمون بعضى احاديث آمده است که: «انسان در حال نماز با خداى خود نجوا و گفت‌وگو مى‌کند و اگر انسان لذت اين گفت‌وگو را بچشد، هيچ گاه از حال نماز خارج نمى‌شود.9
راستى چقدر لذت بخش است با خداى جهان آفرين به گفت‌وگو و مناجات پرداختن! و روحى به عظمت تمام هستى يافتن و با خداى هستى هم سخن شدن!
به نقل ازسایت http://www.tebyan.net
sarzaminearezooha
#6 ارسال شده : 1388 بهمن پنجشنبه, 08 21:07:59(UTC)

امتیازات: 192

تشکرها: 16 بار
9 تشکر دریافتی در 8 ارسال
سلام

خدا داره همه چیز و مجانی بهت میده که آخرتت آباد بشه. بهت وجود داده ، اکسیژن داده، سلامتی داده، اونقدر نعمت داده تا باهاش کارهائی بکنی که آخرتت رو آباد کنی اونوقت شما می گی اینکارا برا خودشهShame on you خیلی حرف بدی زدیNot talking حواستو جمع کنBrick wall یه کم فکر کنd'oh! ببین تو بهش نیاز داری یا اون به تو پس اگه به نتیجه رسیدی دیگه هیچ نگوSilenced
sedmomen
#7 ارسال شده : 1388 بهمن شنبه, 10 12:56:05(UTC)

Woman

سلام دوستان من یه بار یه جمله به سرزمین آرزوها تذکر دادم که ظاهرا باعث ناراحتی ایشون شده و من به نشانه معذرت خواهی متن این جمله رو عوض میکنم
سلام به سرزمین آرزوها
از شما به خاطر پیگیری مباحث من در انجمن ممنونم
فقط نکته ای که شاید به ذهن من رسید تا شما در مطالبتون استفاده کنید و برای زیبای ظاهری جوابتون به نظر من رسید مناسبه خدمتتون میگم اگه صلاح دید اعمال کنید و اون اینکه مطالبی که میفرمایید لطف کنید و مخاطب رو بیان کنید و مدرک و سندش رو هم بگید ولی بازم صلاح مملکت خویش خسروان دانند
بازم ممنون
مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
ali
#8 ارسال شده : 1388 بهمن شنبه, 10 16:42:55(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 15
Man

تشکرها: 86 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال
باسلام به همگی
مثل اینکه سید مومن خیلی عصبانی شده.
اگه عصبانی باقی بمانی کم کم در بحث از روال منطقی و جدال به احسن که خود شهید مطهری الگوی خوبی از اون را ارائه می ده، دور می شویم.
البته از سرزمین آرزوها هم انتظار میره که همون گونه با سوال دوستانش برخورد کنه که در سرزمین آرزوها برخورد می کنند.=d>
sedmomen
#9 ارسال شده : 1388 بهمن یکشنبه, 11 15:00:38(UTC)

Woman

با سلام به جناب مدیریت
چشم و از اینکه وقت خودتون رو گذاشتید مطالب ما رو خوندید ممنون ولی باور بفرمایید که بنده چند بار بود این نکته رو به سرزمین آرزوها اشاره کرده بودم ولی ظاهرا عمل نکردند و همین مطلب باعث شد من یه تذکر جدی به ایشون بدم
و همه سعیمون هم اینه که الگو برداری از کلام بزرگان هم در روشهای زندگیمون مد نظر داشته باشیم و از اونها بهره برداری کنیم
بازم ممنون از تذکرتون
sedmomen
#10 ارسال شده : 1388 بهمن یکشنبه, 11 15:03:44(UTC)

Woman

با سلام به جناب یوزارسیف
این نکته ای که میخوام بگم به شما خیلی مطلب مهمی هستش
بنابراین لطف کنید رعایت کنید که موجبات رضایت اعضا رو فراهم کرده باشید و اون نکته اینه که مطلبی رو که در این صفحه به عنوان جواب برای سوال گذاشتید نکته کاملا خوبی هستش فقط تنها ایرادی که داره اینه که نکات ویرایشی کم در اون اجرا شده به عنوان مثال بین پاراگرافهای متنتون خیلی فاصله هست و این نکته سبب خسته شدن چشمان خواننده جواب شماست
ممنون میشم اگر اعمال بفرمایید
اما نکته بعدی رو که بازم قبلا تذکر داده بودم ولی هنوز اعمال نکردید اینه که چرا برای مطالبتون سند ذکر نمی کنید
بازم منتظر سند مطلبتون هستم
ممنون
sarzaminearezooha
#11 ارسال شده : 1388 بهمن یکشنبه, 11 19:30:33(UTC)

سلام
با احترام به علی و یا علی متنی که قبلا گذاشته بودم رو عوض می کنم فقط بخاطر اینکه چون انجمن علمی هست حالت جنجالی به خودش نگیره البته نمی دونم این سید مومن کاربر عادیه یا کاره ای اما معلوم می شه اینکاره نیست چون موضعگیریهاش بیشتر آدمو وادار می کنه عکس العمل نشون بده تا اینکه پاسخ سوالش داده بشه
من با شناختی که از این سید مومن به دست آوردم فکر می کنم صبح که از خواب پا می شه با همه درگیره تا شب که می ره بخوابه. دعا می کنم خدا یه توجهی بهش بکنه تا از این وضع نجات پیدا کنه تا حداقل خانوادش عذاب نکشن Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray Pray
sarzaminearezooha
#12 ارسال شده : 1388 بهمن یکشنبه, 11 19:35:49(UTC)

Boo hoo!
sarzaminearezooha
#13 ارسال شده : 1388 بهمن یکشنبه, 11 19:38:06(UTC)

البته حق داری که فکر کنی مالک این تالار هستی آخه توی هر قسمتی می رم مطلب گذاشتی انگار کنترات گرفتی
یاعلی
#14 ارسال شده : 1388 بهمن یکشنبه, 11 20:23:32(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 413-

تشکرها: 26 بار
سلام

می خواستم در اینجا هدیه ای به جناب سید مومن و سرزمین آرزوها بدم البته اگه با اصل موضوع انجمن بی ارتباط است ببخشید چون جو حاکم بر این

انجمن مدنظرم بود که چنین تصمیمی گرفتم و اون هدیه ای که عرض کردم؛ کلامی از خالق بی همتا و گفتاری از مولا علی علیه السلام می باشد. با تمام

ارادتی که نسبت به دوستان دارم تقدیم می کنم :

خداوند کریم، اخلاق نیکوی پیامبر را عنایتی از جانب خویش می داند و می فرماید:

فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلیظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ. (آل عمران:159)

در پرتو رحمت و لطف خدا، با آنان مهربان و نرم خو شده ای و اگر خشن و سنگ دل بودی، از گردت پراکنده می شدند.

قال علی علیه السلام:

«متی اشفی غیظی اذا غضبت؟ احین اعجز عن الانتقام فیقال لی لو صبرت، ام حین اقدر علیه فیقال لی لو عفوت؟» .

امام امیرالمؤمنین علی علیه السلام در مورد فرو بردن خشم می فرمود:

«کی خشم خود را فرونشانم هرگاه غضب کرده ترشرو شدم؟ آیا هنگامی که از انتقام و کیفر نمودن ناتوان باشم و به من بگویند اگر شکیبائی می نمودی (تا

توانا می شدی سزاوار بود) ؟ یا هنگامی که بر انتقام توانا باشم و به من بگویند اگر می بخشیدی شایسته بود» .

(نهج البلاغه فیض، ج 6، کلام 185)

امیدوارم بحث بنده باعث نشه که این انجمن از موضوع اصلی خودش(سوال مطرح شده در مورد نماز) خارج بشه
sedmomen
#15 ارسال شده : 1388 بهمن دوشنبه, 12 14:05:51(UTC)

Woman

بدون شرح
با سلام به همه اعضا خصوصا سرزمین آرزوها
عرض کنم که جواب من به شما همون آخرین جمله جناب مدیریت تو این صفحه هست و آن این که:
«البته از سرزمین آرزوها هم انتظار میره که همون گونه با سوال دوستانش برخورد کنه که در سرزمین آرزوها برخورد می کنند»
soosan
#16 ارسال شده : 1388 بهمن دوشنبه, 12 22:06:46(UTC)

امتیازات: 309

5 تشکر دریافتی در 5 ارسال
سلام
من نمی دونم دعوای سید مومن با آرزوها سر چیه ولی به نظرم این برخوردا توی بحث علمی و همچنین کشوندنش به مساله خانواده جالب نیست
sallam
#17 ارسال شده : 1388 بهمن دوشنبه, 12 22:23:35(UTC)

امتیازات: 125

1 تشکر دریافتی در 1 ارسال
سلام
منم با نظر سوسن موافقم
abbase1385
#18 ارسال شده : 1388 بهمن ﺳﻪشنبه, 13 11:46:17(UTC)

امتیازات: 1,004

تشکرها: 2 بار
31 تشکر دریافتی در 25 ارسال
سلام به همه اعضای انجمن
امیدوارم خوش باشید
من فکر کنم حق با سید مومن باشه چون ایشون ظاهرن برای زیبا شدن مباحث علمی در انجمن نکاتی رو دوستانه به سرزمین آرزوها تذکر داده بود که مباحث علمی در انجمن رنگ و بوی خیلی خوبی بگیره ولی ظاهرن سرزمین آرزوها خیلی ناراحت شده بود چون اول با حال عصبانیت زیاد 12 نکته رو به سید مومن تذکر داده بود ولی حال میبینم که متنشو عوض کرده و بازم یه چیز دیگری که اصلا به بحث علمی ربطی نداره گذاشته و تا اونجایی که من تذکر سید مومن رو خونده بودن مباحثی که مطرح کرده بود خیلی خوب و ارزشمند بود البته اگه به اونها دقت بشه و عمل بشه
sedmomen
#19 ارسال شده : 1388 بهمن ﺳﻪشنبه, 13 12:02:07(UTC)

Woman

سلام به همه دوستان
از جناب عباس 1385 هم بابت دفاعی که از حقیر داشتند ممنونم=d>
از همه اعضا بابت اینکه مطالبی رو قبلا گذاشتم و شاید سبب شد انجمن از روال عادیش خارج شد عذر میخوام ولی من نکاتی رو که به ذهنم رسید با یه لحن جنجال برانگیز اونم با حالت مزاح مطرح کردم که انجمن از این حالت خسته کننده خارج بشه
چون یه مدتی بود که انجمن خیلی بی روح شده بود و خواستم یه روحیه جنب و جوشی توی اعضا به وجود بیارم ولی فکر نمیکردم که اینقدر دیگه از بحث علمی خارج بشه
بازم عذر خواهی میکنم ولی رفقا به عنوان مثال و با معذرت خواهی قبلی از جناب یا علی اما به این نکته ای که میگم دقت بفرمایید که چقدر درست هست
مثلا جناب یا علی بزرگوار برای آخرین جوابی که در انجمن قرار دادند اگه این نکته رو که خدمتتون عرض میکنم رعایت میکردند چقدر به زیبایی جوابشون افزوده میشد شما خودتون قضاوت کنید که اگر ایشون نکات ویرایش رو در جوابشون رعایت میکردن اینقدر جملاتشون از هم پراکنده نمیشد که قسمت اول جملاتشون در یک پاراگراف و قسمت دوم جملاتشون در پاراگراف بعدی قرار بگیره
و ایشون اگه این نکته ویرایشی رو رعایت میکردند چقدر جوابشون ریباتر جلوه میکرد
خلاصه با همه اعضا هستم خودتون قضاوت کنید
البته امیدوارم که جناب یا علی عزیز از دست بنده ناراحت نشن که دوباره بحث از حالت علمی خود خارج بشه و امیدوارم که ایشون هم این نکته رو سریعتر اعمال کنند تا جوابشون از زیبایی خاصی برخوردار بشه
با تشکر از همگی اعضا
ehsane20025
#20 ارسال شده : 1388 بهمن ﺳﻪشنبه, 13 12:06:52(UTC)

امتیازات: 204

تشکرها: 14 بار
9 تشکر دریافتی در 9 ارسال
سلام به همه اعضا
راستش نکاتی رو که توی این انجمن خواندم به این نتیجه رسیدم که واقعا حق با سید مومن هستش
امیدوارم که نکاتی رو که سید مومن میگه بتونیم عمل کنیم تا از این جهات نیز آزموده شده باشیم
aa_yy113
#21 ارسال شده : 1388 بهمن ﺳﻪشنبه, 13 12:08:57(UTC)

امتیازات: 354

تشکرها: 0 بار
11 تشکر دریافتی در 11 ارسال
به نظر منم حق با سید مومن است چون اون در این انجمن حق آب و گل داره و از این جهت میتونه یه نکاتی رو به بقیه اعضا تذکر بده
حالا دیگه نمیدونم بقیه اعضا نظرشون چیه؟
سید مومن موفق باشی=d>
حزب الله
#22 ارسال شده : 1388 بهمن پنجشنبه, 15 00:00:00(UTC)

امتیازات: 188

sedmomen نوشته است:
سلام به همه دوستان
از جناب عباس 1385 هم بابت دفاعی که از حقیر داشتند ممنونم=d>
از همه اعضا بابت اینکه مطالبی رو قبلا گذاشتم و شاید سبب شد انجمن از روال عادیش خارج شد عذر میخوام ولی من نکاتی رو که به ذهنم رسید با یه لحن جنجال برانگیز اونم با حالت مزاح مطرح کردم که انجمن از این حالت خسته کننده خارج بشه
چون یه مدتی بود که انجمن خیلی بی روح شده بود و خواستم یه روحیه جنب و جوشی توی اعضا به وجود بیارم ولی فکر نمیکردم که اینقدر دیگه از بحث علمی خارج بشه
بازم عذر خواهی میکنم ولی رفقا به عنوان مثال و با معذرت خواهی قبلی از جناب یا علی اما به این نکته ای که میگم دقت بفرمایید که چقدر درست هست
مثلا جناب یا علی بزرگوار برای آخرین جوابی که در انجمن قرار دادند اگه این نکته رو که خدمتتون عرض میکنم رعایت میکردند چقدر به زیبایی جوابشون افزوده میشد شما خودتون قضاوت کنید که اگر ایشون نکات ویرایش رو در جوابشون رعایت میکردن اینقدر جملاتشون از هم پراکنده نمیشد که قسمت اول جملاتشون در یک پاراگراف و قسمت دوم جملاتشون در پاراگراف بعدی قرار بگیره
و ایشون اگه این نکته ویرایشی رو رعایت میکردند چقدر جوابشون ریباتر جلوه میکرد
خلاصه با همه اعضا هستم خودتون قضاوت کنید
البته امیدوارم که جناب یا علی عزیز از دست بنده ناراحت نشن که دوباره بحث از حالت علمی خود خارج بشه و امیدوارم که ایشون هم این نکته رو سریعتر اعمال کنند تا جوابشون از زیبایی خاصی برخوردار بشه
با تشکر از همگی اعضا

خب الحمدلله با ورود من به این انجمن کدورتهای گذشته ی اعضا داره برطرف می شه
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » چرا باید نماز خواند؟؟؟؟
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/217 ثانیه ایجاد شد.