ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » کتاب شناسی شهید مطهری » معرفی آثار شهید مطهری » حماسه حسینی
حماسه حسینی
sedmomen
#1 ارسال شده : 1388 بهمن یکشنبه, 04 14:58:50(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/09/02(UTC)
ارسالها: 565
امتیازات: 1,640
Woman
مکان: ایران

تشکرها: 1 بار
47 تشکر دریافتی در 33 ارسال
موضوع مورد بحث در کتاب حماسه حسینی حول محور چه مطلبی است؟
مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
azadi
#2 ارسال شده : 1388 بهمن چهارشنبه, 07 16:21:27(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/08/24(UTC)
ارسالها: 500
امتیازات: 866

تشکرها: 4 بار
12 تشکر دریافتی در 9 ارسال

حماسه ی حسینی مجموعه ای است مشتمل بر کلیه ی سخنرانیها و یادداشتهای استاد شهید آیت الله مطهری درباره حادثه کربلا. جلد اول این مجموعه شامل سخنرانیهاست.
این کتاب شامل هفت فصل است.
فصل اول تحت عنوان «حماسه ی حسینی» مجموعه ی سه سخنرانی استاد شهید تحت همین عنوان است که در حدود سال 1347 هجری شمسی در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است.
فصل دوم را سخنرانیهای استاد ، تحت عنوان «تحریفات در واقعه ی تاریخی کربلا» تشکیل می دهد. این سخنرانی ها در فروردین ماه 1348 هجری شمسی ، برابر با محرم 1389 هجری قمری در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است .
«ماهیت قیام حسینی» ، فصل سوم این کتاب را تشکیل می دهد.
توضیح اینکه در سال 1356 هجری شمسی ، استاد سخنرانیهایی تحت عنوان «مسئله ی شناخت» در کانون توحید (تهران) ایراد کردند. از آنجا که زمان آن سخنرانی ها مقارن با دهه اول محرم بود، در سه جلسه ای که مصادف با شبهای تاسوعا و عاشورا بود، نیمی از وقت به بحث درباره حادثه کربلا اختصاص داده شد. مجموعه آن سه نیم جلسه این فصل را تشکیل می دهد و عنوان آن نیز از یادداشتهای استاد اخذ شده است .
فصل چهارم را یک سخنرانی آن شهید بزرگوار تحت عنوان «تحلیل واقعه ی عاشورا» تشکیل می دهد. این سخنرانی در سال 1356 در یکی از جلساتی که به طور هفتگی در برخی منازل برقرار و موسوم به «جلسه یزدیها» بود ایراد شده است .
«شعارهای عاشورا» (سخنرانی معروف استاد که توأم با گریه شدید ایشان است).
فصل پنجم این کتاب را تشکیل می دهد. این سخنرانی در روز عاشورا و در حدود سال 1352 در مسجد جامع نارمک (تهران ، ایراد گردیده است.
فصل ششم این کتاب ، مجموع هفت جلسه سخنرانی استاد شهید تحت عنوان «عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی» است که در محرم 1390 هجری قمری برابر با اسفند 1348 و فروردین 1349 هجری شمسی در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است. در این فصل ، علاوه بر موضوع مذکور، به طور کلی اصل «امر به معروف و نهی از منکر» مورد بحث واقع شده که در خلال آن، مسائل اجتماعی و سیاسی روز ، از جمله کارنامه مسلمین در مسئله فلسطین بررسی شده است.
«عنصر تبلیغ در نهضت حسینی» فصل هفتم این کتاب را تشکیل می دهد. این فصل مجموع هفت سخنرانی استاد ، تحت همین عنوان است که در سال 1350 شمسی و در ماه محرم در مسجد «جاوید» تهران ایراد شده است . در این فصل به طور کلی «تبلیغ در اسلام» نیز مورد بحث واقع شده است

azadi
#3 ارسال شده : 1388 بهمن چهارشنبه, 07 16:24:24(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/08/24(UTC)
ارسالها: 500
امتیازات: 866

تشکرها: 4 بار
12 تشکر دریافتی در 9 ارسال

این کتاب جلد دوم از مجموعه ی «حماسه حسینی» و شامل نوشته ها و یادداشتهایی از استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری در این باب است . این کتاب ، حاوی مطلبی است که استاد شهید به مرور ایام نگاشته اند و هدف از این نگارش، یادداشت مطالب قابل توجه ، جهت مراجعه ی بعدی و یا آمادگی برای سخنرانی بوده است. این مطالب از نظر اجمال و تفصیل متفاوت می باشند ، به طوری که برخی از آنها به صورت یک مقاله است و برخی دیگر چند سطری بیش نیست و در موارد اندکی مطلب با اشاره ، بیان شده است.
کتاب حاضر ، شامل هشت فصل است که موضوع برخی از آنها همان موضوع سخنرانی هایی است که در جلد اول این مجموعه به چاپ رسیده ، تفاوت اصلی در گفتار و نوشتار بودن آنها و برخی مطالب اختصاصی است و به تعبیر دیگر این فصول در جلد اول و دوم مکمل یکدیگرند.

nada
#4 ارسال شده : 1388 اسفند ﺳﻪشنبه, 04 15:43:15(UTC)

رتبه: عضو

تاریخ عضویت: 1388/11/28(UTC)
ارسالها: 28
امتیازات: 80
Woman
مکان: قم

تشکرها: 0 بار
4 تشکر دریافتی در 4 ارسال
سلام سید فکر میکنم که آزادی دو تا تاپیک در معرفی همین کتا گذاشته چرا نمیخونیشون
azadi
#5 ارسال شده : 1389 خرداد چهارشنبه, 12 13:47:27(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/08/24(UTC)
ارسالها: 500
امتیازات: 866

تشکرها: 4 بار
12 تشکر دریافتی در 9 ارسال

کتاب «کربلا فوق الشبهات» نوشته‌ی علامه جعفر مرتضی عاملی است که المرکز الاسلامی للدراسات (بیروت) آن را منتشر کرده است. واقعه‌ی پر شور عاشورا، از حوادث مهم تاریخ است که اندیشمندان و فرهیختگان بسیاری درباره‌ی آن سخن گفته و ابعاد گوناگون آن‌را باز کاویده‌اند. این حادثه‌ی عظیم، ابعاد تربیتی، اخلاقی، سیاسی، عاطفی، عرفانی و ... فراوانی دارد که پرداختن به آن نیازمند آشنایی عمیق با فرهنگ اسلامی و شیعی و شناخت کامل معارف والای عاشوراست. بی‌تردید، واقعه‌ای که عواطف بشریت ـ اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان ـ را برانگیخته و آنان را به کنش واداشته، دست خوش تفسیرها و تأویل‌های فراوان نیز شده و هرکس با توجه به سطح دریافت خود به بحث از معارف آن پرداخته که بسیاری از اسلام‌شناسان از سر احساس تکلیف و نیز به منظور اظهار ارادت خالصه به درگاه اباعبدلله الحسین علیه‌السلام کوشیده‌اند با تأویل‌های نابجا و تحریف‌های ناروا مبارزه کنند و این انقلاب سترگ را به واقع به جهانیان بشناسانند؛ این مسأله جای تحسین و نکوداشت فراوان دارد و سرمشق خوبی برای آیندگان در پاس‌داشت عاشورا و فرهنگ آن خواهد بود؛ از جمله‌ی این عالمان پرتلاش، استاد مرتضی مطهری رحمه‌الله است که نقش به‌سزایی در بیداری اسلامی و احیای فرهنگ ظلم‌ستیزی شیعی و نیز اشاعه‌ی معارف عاشورایی داشته است. آثار آن شهید سعید، گواه سخن ماست و بی‌تردید تلاش‌های بی‌دریغ او مورد عنایت پروردگار و امامان معصوم علیهم‌السلام خواهد بود؛ اما آن‌چه آن شهید عزیز بر آن پا می-فشارد و در آثار خود بر آن مصمم است، «نقد منصفانه» و «دفاع واقع‌بینانه» است. آن مرد بزرگ، هیچ‌گاه خود را از خطا و اشتباه مبرا نمی‌دانست و همواره همگان را به تأمل و تدبر در سخنان خود دعوت می‌کرد و از نقد آثار و سخنان خود استقبال می‌نمود؛ او تنها به عزت اسلام و سرافرازی پرچم عاشورا می‌اندیشید و سرانجام جان خود را نیز در این راه پر افتخار تقدیم کرد.
آن‌چه این کتاب به آن می‌پردازد شناخت تحریفات واقعی حادثه‌ی عاشورا و تفکیک آن از تحریفات غیرواقعی است؛ نویسنه معتقد است که افسانه‌ها و مطالب دروغین که در تاریخ عاشورا وارد شده، اندک و شایان تأمل است؛ اما بسیاری از مطالبی که در کتاب «حماسه‌ی حسینی» با عنوان تحریفات از آن نام‌برده شده، در صف افسانه‌ها و مطالب دروغین جای نمی‌گیرد و با اندک تأمل و تفحص احتمال صادق بودن آن آشکار می‌شود. دیگر این‌که نویسنده، نسبت دادن کتاب «حماسه‌ی حسینی» به شهید مطهری رحمه‌الله را نمی‌پذیرد و آن‌را حاوی دیدگاه‌های قطعی و نهایی او نمی‌داند؛ از این‌رو نقدهای خود بر آن کتاب را نوعی دفاع از آن شهید والامقام می‌داند.


منبع :سایت تراث

azadi تصاویر زیر را ارسال کرده است:
Tahrif_Shenasi_e_Ashoura.jpg (10kb) تعداد دانلود 363 بار.

You cannot view/download attachments. Try register.
هلووو
#6 ارسال شده : 1389 خرداد پنجشنبه, 13 13:14:17(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/11/23(UTC)
ارسالها: 150
امتیازات: 173

تشکرها: 2 بار
10 تشکر دریافتی در 8 ارسال
سلام ازادی عزیز

ما که دسترسی به کتاب نداریم شما که ما رو تشنه لب آب بردی، خلاصه ای از محتوای کتاب نقل کنید.
azadi
#7 ارسال شده : 1389 خرداد پنجشنبه, 13 15:13:39(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/08/24(UTC)
ارسالها: 500
امتیازات: 866

تشکرها: 4 بار
12 تشکر دریافتی در 9 ارسال
با سلام به هلوي عزيز:
من كتاب رو ندارم و فقط معرفي كردم شما ميتونيد خلاصه كتاب را از لينك مورد نظر دانلود كنيد البته متن خلاصه هم به زبان عربي
است ، ولي بايد كتاب رو ديد شايد نقدهاي علامه سيد مرتضي عاملي وارد نبود ،ولي كليت مباحثي كه شهيد مطرح كرده اند ،جاي هيچ اشكالي ندارد ، همانطور كه امام راحل فرمود كليه آثار ايشان بلا استثناء آموزنده و فرحزاست .
یاسین
#8 ارسال شده : 1389 خرداد پنجشنبه, 13 17:59:30(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/10/28(UTC)
ارسالها: 87
امتیازات: 9-
مکان: قم

تشکرها: 17 بار
6 تشکر دریافتی در 5 ارسال

azadi عزیز! من کتاب را از لینکی که گذاشتید دانلود کردم و مقداری از آن را مطالعه کردم، دیدم معرفی ای که در مورد کتاب نقل نمودید، ادعای خود کتاب است؛ منهم بر مبنای مطلب شما مطالبم را ارائه کردم:

azadi نوشته است:
....آن‌چه این کتاب به آن می‌پردازد شناخت تحریفات واقعی حادثه‌ی عاشورا و تفکیک آن از تحریفات غیرواقعی است؛ نویسنده معتقد است که افسانه‌ها و مطالب دروغین که در تاریخ عاشورا وارد شده، اندک و شایان تأمل است؛ اما بسیاری از مطالبی که در کتاب «حماسه‌ی حسینی» با عنوان تحریفات از آن نام‌برده شده، در صف افسانه‌ها و مطالب دروغین جای نمی‌گیرد و با اندک تأمل و تفحص احتمال صادق بودن آن آشکار می‌شود. دیگر این‌که نویسنده، نسبت دادن کتاب «حماسه‌ی حسینی» به شهید مطهری رحمه‌الله را نمی‌پذیرد و آن‌را حاوی دیدگاه‌های قطعی و نهایی او نمی‌داند؛ از این‌رو نقدهای خود بر آن کتاب را نوعی دفاع از آن شهید والامقام می‌داند.

اینطور که من از پاراگراف اول و این قسمت مطلب که نقل کردم متوجه شدم، نویسنده می خواد خواننده را به این نتیجه برسونه که در حقیقت تحریفی در کار نیست و این تعارفات را در ابتدا می کنه که کسی او رو متهم به ادعای عدم تحریف تاریخ عاشورا و همراهی با تحریفاتی که شهید مطهری نقل نموده نکنه. اگه توجه کنیم میگه: "نویسنده معتقد است که افسانه‌ها و مطالب دروغین که در تاریخ عاشورا وارد شده، اندک و شایان تأمل است" یعنی هم مطالب دروغ و تحریفات خیلی کم است و هم جا داره روی این کم هم تامل بشه زیرا شاید همون هم تحریف نباشه و این یعنی اینکه فریاد های شهید مطهری بر سر هیچی بوده.
عبارتی هم که بعدش میگه اینو واضح بیان می کنه، چون می گه:"..اما بسیاری از مطالبی که در کتاب «حماسه‌ی حسینی» با عنوان تحریفات از آن نام‌برده شده، در صف افسانه‌ها و مطالب دروغین جای نمی‌گیرد و با اندک تأمل و تفحص احتمال صادق بودن آن آشکار می‌شود.." و معنی این حرف اینه که مطلب اینقدر روشنه که با اندک تامل و تفحص هرکس، صادق بودن آن آشکار می شه، پس یا شهید مطهری تحقیق نکرده حرف زده و یا از اکثر افراد بهره هوشی کمتری داشته که متوجه نشده و این ادعایی است گزاف و زشت که لازمه بیان نویسنده است.
البته احتمال دیگری هم این حرف داره و این احتمال به نظرم بیشتر مقرون به حقیقت است که نویسنده نه حرف شهید مطهری را فهمیده و نه سالار شهیدان علیه و علی اهل بیته السلام را آن گونه که شهید مطهری یافته، شناخته و هنرش این بوده که خود را در جایگاهی دیده که دست به اصلاح تابلوی نفیس، زیبا و شاید بی نظیر "حماسه حسینی" که به دست توانای شهید مطهری ترسیم یافته، بزند و چه فاصله ای است بین این دو قلم!

متاسفم که بعد گذشت 30 سال از شهادت اون بزرگ مرد، اندیشمندانی پیدا می شوند که هنوز حرف اون شهید را نفهمیدن،
فهم اسلام و حماسه نجاتبخش سالار شهیدان....!

sallam
#9 ارسال شده : 1389 خرداد یکشنبه, 16 23:44:11(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/08/27(UTC)
ارسالها: 43
امتیازات: 125

تشکرها: 1 بار
1 تشکر دریافتی در 1 ارسال
azadi نوشته است:

آن‌چه این کتاب به آن می‌پردازد شناخت تحریفات واقعی حادثه‌ی عاشورا و تفکیک آن از تحریفات غیرواقعی است؛ نویسنه معتقد است که افسانه‌ها و مطالب دروغین که در تاریخ عاشورا وارد شده، اندک و شایان تأمل است؛ اما بسیاری از مطالبی که در کتاب «حماسه‌ی حسینی» با عنوان تحریفات از آن نام‌برده شده، در صف افسانه‌ها و مطالب دروغین جای نمی‌گیرد و با اندک تأمل و تفحص احتمال صادق بودن آن آشکار می‌شود. دیگر این‌که نویسنده، نسبت دادن کتاب «حماسه‌ی حسینی» به شهید مطهری رحمه‌الله را نمی‌پذیرد و آن‌را حاوی دیدگاه‌های قطعی و نهایی او نمی‌داند؛ از این‌رو نقدهای خود بر آن کتاب را نوعی دفاع از آن شهید والامقام می‌داند.


این آخوندا هم هر کدومشون یه چیزی می گن ما بالاخره نفهمیدیم کی درست می گه کی غلط می گه
دفتر دل
#10 ارسال شده : 1390 بهمن یکشنبه, 30 10:23:03(UTC)

رتبه: مدیر

تاریخ عضویت: 1388/12/02(UTC)
ارسالها: 341
امتیازات: 301

تشکرها: 46 بار
11 تشکر دریافتی در 9 ارسال

حماسه ی حسینی (جلد 1 و 2)

شاید برای ما نیز درباره حماسه ی عظیم عاشورا سؤالاتی به وجود آمده باشد. به طور مثال:

  • آیا همه ی گزارشاتی که از حماسه کربلا بر فراز منبرها و لا به لای اوراق مقاتل بیان می شود مطابق با واقع است؟ اگر هست چرا در این زمینه مطالب ضد و نقیض وجود دارد؟
  • معیار تشخیص واقعیات از تحریفات در این حماسه چیست؟
  • آیا در مورد این حماسه گزارش مفصلی به ما نرسیده است؟ یا عامل دیگری باعث برخی تحریفات شده است؟
  • اصولاً ماهیت قیام امام حسین علیه السلام چیست؟ ریشه ها وعوامل به وجود آمدن آن چه بوده است؟
  • آیا این قیام یک امر خصوصی و فقط برای شخص امام حسین علیه السلام بوده است؟
  • آیا هدف امام حسین علیه السلام تحقق پذیرفت و رسالت این قیام بزرگ در ظهر عاشورا به اتمام رسید؟
  • امر به معروف و نهی از منکر یعنی چه وراهکارهای اجرای آن در جامعه کدام است؟
  • همچنین مباحثی مانند معنی تحریف و عنصرتبلیغ، ابزار و وسائل پیام رسانی و روش های تبلیغی، عوامل تقویت وتضعیف شخصیت وخلاصه شعارهای عاشورا را می توان یافت.

 خوب است برای یافتن پاسخ های مناسب برای این سؤال ها به مطالعه ی دقیق دوجلد کتاب حماسه ی حسینی بپردازیم. اگر چه مطالعه ی دو جلد کتاب حماسه ی حسینی برای همه ی مبلغین، مداحان، ذاکران فضایل ومناقب و مصائب خاندان عصمت و طهارت لازم و ضروری است ولی مطالعه ی آن برای عارف و عامی مفید وسودمند است.

 

دفتر دل تصاویر زیر را ارسال کرده است:
حماسه حسینی.jpg (32kb) تعداد دانلود 0 بار.

You cannot view/download attachments. Try register.
محمدی
#11 ارسال شده : 1391 آذر پنجشنبه, 02 12:30:52(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1391/01/23(UTC)
ارسالها: 68
امتیازات: 210
Man

تشکرها: 1 بار
12 تشکر دریافتی در 9 ارسال

بحث مفیدی بود

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » کتاب شناسی شهید مطهری » معرفی آثار شهید مطهری » حماسه حسینی
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/156 ثانیه ایجاد شد.