ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » حضرت امام حسین (ع) و محرم و صفر » تحریفات عاشورا در کلام مطهر
تحریفات عاشورا در کلام مطهر
نسرین
#1 ارسال شده : 1390 آذر ﺳﻪشنبه, 08 15:04:41(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 189

تشکرها: 20 بار
16 تشکر دریافتی در 12 ارسال

تحریفات عاشورا

به نظرم اگه یک تالار به مباحثی که استاد مطهری در شناساندن تحریفات عاشورا پرداخته است اختصاص یابد کار جالب و مفیدی بشه اما از دوستان خواهش می کنم همه بر اساس یک الگو مطالب خودشونو درج کنند تا زیبایی قالب حفظ بشه و سعی کنند بهترین  تاپیک رو الگو قرار بدند با تشکر

اگر یادتان بود باران گرفت ***دعایی به حال بیابان کنید
مرتضی
#2 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 17:49:33(UTC)

امتیازات: 537

تشکرها: 19 بار
21 تشکر دریافتی در 15 ارسال

سلام منظورتون از یک الگو چیه؟

سیاوش
#3 ارسال شده : 1390 آذر پنجشنبه, 10 08:55:58(UTC)

امتیازات: 684

تشکرها: 9 بار
19 تشکر دریافتی در 18 ارسال

با سلام

میخوام یکی از تحریفاتی را که در واقعه کربلا و عاشورا ایجاد شده از دیدگاه شهید مطهری بیان کنم

راجع به روابط حضرت ابوالفضل و حضرت سيدالشهداء

مى‏گويند: روزى اميرالمؤمنين على عليه السلام در بالاى منبر بود و خطبه مى‏خواند. امام حسين عليه السلام فرمود: من تشنه‏ام، آب مى‏خواهم، حضرت فرمود: كسى براى فرزندم آب بياورد. اول كسى كه از جا برخاست، كودكى بود كه همان حضرت ابوالفضل العباس بود. ايشان رفتند و از مادرشان يك كاسه آب گرفتند و آمدند (آنهم با چه طول و تفصيلى). در حالى وارد شد كه [آن را] روى سرش گرفته بود و آب هم مى‏ريخت. اميرالمؤمنين على عليه السلام چشمشان كه به اين منظره افتاد، اشكشان جارى شد. به آقا عرض كردند: آقا شما چرا گريه مى‏كنيد؟ فرمود: بله، قضاياى كربلا يادم افتاد. معلوم است كه اين گريز به كجاها منتهى مى‏شود.
حاجى نورى در اينجا بحث عالى‏اى دارد، مى‏گويد: شما مى‏گوييد على در بالاى منبر بود و خطبه مى‏خواند. على فقط در زمان خلافتش بود كه منبر مى‏رفت و خطبه مى‏خواند، پس در كوفه بوده است. خلافت حضرت امير در كوفه در چه سالى بود؟ بين سال 36 و 41. در آنوقت امام حسين در چه سنى بود؟ مردى بود تقريباً 33 ساله.
مى‏گويد: آيا اصلا اين حرف معقول است كه يك مرد 33 ساله در حالى كه پدرش دارد مردم را موعظه مى‏كند، خطابه مى‏خواند، يكدفعه وسط خطابه بدود: آقا من تشنه‏ام، آب مى‏خواهم؟! اگر يك آدم معمولى اين كار را بكند، مى‏گوييد: چه آدم بى‏ادب بى تربيتى است! و تازه حضرت ابوالفضل در آن وقت كودك نبوده، يك جوان در حدود پانزده ساله بوده است. يك چنين جعلى، تحريفى [كردند.] حالا غير از موضوع دروغ بودنش، از نظر ارزش آيا اين شأن امام حسين را بالا مى‏برد يا پايين مى‏آورد؟ مسلم است كه پايين مى‏آورد. يك دروغى به امام نسبت داديم و آبروى امام را برديم، طورى حرف زديم كه امام را در سطح بى‏ادب ترين افراد مردم تنزل داديم كه در حالى كه پدرى مثل على دارد حرف مى‏زند تشنه‏اش مى‏شود، طاقت نمى‏آورد كه جلسه تمام شود، حرف آقا را قطع مى‏كند: من تشنه‏ام، بگوييد براى من آب بياورند!

منبع: مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏17، ص: 74

sedmomen
#4 ارسال شده : 1390 آذر پنجشنبه, 10 09:08:22(UTC)

امتیازات: 1,640
Woman
مکان: ایران

تشکرها: 1 بار
47 تشکر دریافتی در 33 ارسال

سلام و درود

شهید مطهری در بیان تحریفاتی که درباره حادثه عظیم عاشورا رخ داده نمونه ای را اینگونه ذکر می نمایند:

قصه ليلا مادر حضرت على اكبر (علیه السلام)

يكى از معروف ترين قضايا كه حتى يك تاريخ به آن گواهى نمى‏دهد، قصه ليلا مادر حضرت على اكبر است. البته ايشان مادرى به نام ليلا داشته‏اند، ولى يك مورخ‏ نگفته است كه ليلا در كربلا بوده است. اما چقدر ما روضه ليلا و على اكبر خوانديم، روضه آمدن ليلا به بالين على اكبر! حتى من در قم در مجلسى كه به نام آية اللَّه بروجردى تشكيل شده بود، البته خود ايشان نبودند، همين روضه را شنيدم كه على اكبر رفت به ميدان، حضرت به ليلا فرمود: از جدم شنيدم كه دعاى مادر در حق فرزند مستجاب است، برو در فلان خيمه خلوت، موهايت را پريشان كن و در حق فرزندت دعا كن، بلكه خداوند اين فرزند را سالم به ما برگرداند!.
اصلًا ليلايى در كربلا نبوده. بعلاوه اين منطق منطق حسين نيست. منطق حسين در روز عاشورا منطق جانبازى است. درباره على اكبر تمام مورخين نوشته‏اند كه درباره هركس كه آمد اجازه خواست، اگر به نحوى مى‏شد حضرت عذرى برايش ذكر كند ذكر مى‏كرد الّا براى على اكبر «فَاسْتَأْذَنَ اباهُ فَأَذِنَ لَهُ» يعنى تا اجازه خواست، گفت: برو.
حالا چه شعرها [خوانده مى‏شود:]
                        خيزاى بابا از اين صحرا رويم             نك به سوى خيمه ليلا رويم‏
 مطلبى الآن يادم افتاد، آن خيلى عجيب بود. چند سال پيش در همين تهران، در منزل يكى از علماى بزرگ اين شهر، يكى از اهل منبر روضه ليلا خواند. يك چيزى من آنجا شنيدم كه به عمرم نشنيده بودم. گفت وقتى كه حضرت ليلا رفت در آن خيمه و موهايش را پريشان كرد، بعد نذر كرد كه اگر خدا على اكبر را سالم به او برگرداند و در كربلا كشته نشود، از كربلا تا مدينه ريحان بكارد! (سيصد فرسخ راه است.) اين را گفت، يكمرتبه زد زير آواز: «نَذْرٌ عَلَىَّ لَإنْ عادوا وَ انْ رَجَعوا- لَأَزْرَعَنَّ طَريقَ الطَّفِّ رَيْحاناً» (من نذر كردم كه اگر اينها برگردند، راه طفّ را ريحان بكارم.) اين بيشتر براى من اسباب تعجب شد كه اين شعر عربى از كجا پيدا شد؟ بعد رفتيم دنبالش گشتيم، ديديم اين طفّى كه در اين شعر آمده كربلا نيست، «طف» آن سرزمينى بوده كه ليلا [معشوق‏] مجنون عامرى، همين عاشق معروف، در آن سرزمين سكونت مى‏كرده و اين شعر از مجنون است براى ليلى، و اين آدم اين شعر را براى ليلاى مادر على اكبر و براى كربلا مى‏خوانْد. آخر اگر يك مسيحى يا يك يهودى يا يك آدم لامذهب در آنجا باشد، او كه نمى‏فهمد كه اينها را اين بابا از خودش جعل كرده؛ مى‏گويد تاريخ اينها چه مزخرفاتى دارد! العياذباللَّه اينها زنهايشان شعور نداشتند؟ «نذر مى‏كنم از كربلا تا مدينه ريحان بكارم» يعنى چه؟!

منبع: مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏17، ص: 76                      

مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
نسرین
#5 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 16 09:15:01(UTC)

امتیازات: 189

تشکرها: 20 بار
16 تشکر دریافتی در 12 ارسال

عجبا كه در پنج قرن پيش يك مرد بوقلمون صفت كه معلوم نيست شيعه است يا سنّى به نام ملّاحسين كاشفى [كتابى مى ‏نويسد به نام روضة الشهداء.] اين مرد، واعظ است و چون اهل سبزوار و بيهق بوده و آنجا مركز تشيع بوده ذكر مصيبت هم مى‏كرده است. اين مرد تا توانسته ساخته و پرداخته و حتى اسمهايى در اين كتاب هست از اصحاب و از مخالفين كه معلوم است مجعول است و ظاهراً از خود ساخته. بعد اين كتاب چون فارسى بوده به دست مرثيه خوان‏ها مى‏ افتد و سند و مدرك آنها مى‏ شود كه اين كتاب را از رو مى‏خوانده‏ اند و به همين مناسبت آنها را روضه خوان گفته ‏اند، و اين كتاب بعد بجاى همه كتابهاى درست، منبع و مأخذ روضه ‏هاى دروغ شده است. اين كتاب در اواخر قرن نهم يا اوايل قرن دهم نوشته شده است زيرا ملاحسين كاشفى در 910 وفات كرده است. بعد در اواخر قرن سيزدهم و اوايل قرن چهاردهم كتاب ديگرى كه صد چوب به سر آن كتاب زده به نام اسرارالشهادة نوشته و چاپ مى ‏شود و كار را مى ‏رساند به آنجا كه رسانده ‏اند. البته كتابهايى از قبيل محرق القلوب نيز بى‏ تأثير نبوده ‏اند.

تحريفهاى لفظى از قبيل:

داستان ليلى و على اكبر، داستان عروسى قاسم، داستان آب آوردن حضرت ابى الفضل در كودكى براى امام حسين، آمدن زينب در حين احتضار به بالين اباعبداللَّه عليه السلام، عبور اسرا در اربعين از كربلا، عدد مقتولين، هاشم بن عتبه با نيزه هجده ذرعى، روز عاشورا 72 ساعت بود، امام حسين با زىّ شاهان از مكه خارج شد، بى خبر بودن امام سجاد عليه السلام از وقايع، افسانه اسب آوردن زينب براى اباعبداللَّه و بوسيدن گلوگاه آن حضرت، بيهوش شدن امام سجاد عليه السلام و امام صادق عليه السلام.

اين تحريفها بعضى مربوط است به قبل از حادثه نظير آب آوردن حضرت ابى الفضل در كودكى براى امام، بعضى مربوط است به بين راه مثل خروج امام از مكه با زىّ پادشاهان، بعضى مربوط است به روز عاشورا مثل داستان ليلى، عروسى قاسم، آمدن زينب در حين احتضار به بالين اباعبداللَّه، اسب حاضر كردن زينب براى امام، افتادن سكينه روى سم اسب، بوسيدن زير گلو، آمدن هاشم مرقال، آمدن زعفر جنّى،وعدد مقتولين؛ و بعضى مربوط است به بعد، مثل حادثه اربعين، بي هوش شدن امام سجاد، افتادن امام صادق در كفش كَن.

مجموعه ‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏17، ص: 606

اگر یادتان بود باران گرفت ***دعایی به حال بیابان کنید
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » حضرت امام حسین (ع) و محرم و صفر » تحریفات عاشورا در کلام مطهر
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/157 ثانیه ایجاد شد.