ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » حضرت امام حسین (ع) و محرم و صفر » عاشورا
عاشورا
mahr
#1 ارسال شده : 1388 بهمن یکشنبه, 18 16:25:29(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 119
Man
مکان: تهران

تشکرها: 1 بار
2 تشکر دریافتی در 2 ارسال
آیا سند زیارت عاشورا قویه ؟ آیا زیارت عاشورا حدیث قدسیه ؟ به چه دلیل ؟
یاعلی
#2 ارسال شده : 1388 بهمن یکشنبه, 18 17:05:23(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 413-

تشکرها: 26 بار
9 تشکر دریافتی در 8 ارسال

سلام
اصلی‌ترین و قدیم‌ترین متنی که زیارت عاشورا در آن وارد شده، کتاب کامل الزیارات است. مؤلف کتاب متن زیارت را با پنج واسطه از حضرت

باقرالعلوم(ع)نقل کرده و سپس صاحب کتاب مصباح المجتهد به نقل این زیارت مبادرت ورزیده است. روایت مذکور دارای صدر و ذیل است. صدر روایت بر اساس

نقل کامل الزیارات، توسط دو نفر به نام‌های «علقمة بن محمد حضرمی» و «مالک بن اعین جهنی» به معصوم می‌رسد. در هر دو طریق، صالح بن عقبة از آنان

نقل کرده؛ منتها در یکی همراه سیف بن عمیره است و در دیگری به تنهایی. ذیل روایت در کتاب‌های یاد شده مشترک است: «صالح بن عقبة و سیف بن عمیرة از

علقمة بن حضرمی از امام باقر(علیه السلام).
1 کاربر از یاعلی برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
مرتضی در تاریخ 1390/09/08(UTC)
soosan
#3 ارسال شده : 1390 آذر ﺳﻪشنبه, 08 12:53:38(UTC)

امتیازات: 309

تشکرها: 4 بار
5 تشکر دریافتی در 5 ارسال

ممنون از اطلاع رسانی یاعلی

آسمون
#4 ارسال شده : 1390 آذر ﺳﻪشنبه, 08 17:40:59(UTC)

رتبه: عضو

امتیازات: 15

تشکرها: 0 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال

آیا شهید مطهری وجود حضرت رقیه در کربلا و شام رو رد می کنه؟

به دریا بنگرم دریا تو بینم
به صحرا بنگرم صحرا تو بینم
به هرجا بنگرم کوه و درو دشت
نشان از قامت رعنا تو بینم
روشن فکر
#5 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 10:11:06(UTC)

امتیازات: 112-
Man

تشکرها: 19 بار
6 تشکر دریافتی در 4 ارسال

آسِمان نوشته است:

با سلام خدمت آسمان  ، عزیز شهید مطهری در ضمن تحریفات لفظی عاشورا  یکی از تحریفات لفظی را  ، داستان طفلى می داند که از ابى عبداللَّه است و در شام از دنيا رفت و بهانه پدرمى‏ گرفت و سر پدر را آوردند و همان جا وفات كرد.(منبع :مجموعه‏ آثار استادشهيدمطهرى   ج‏17 ص  586)اما توضیحی بر وجه تحریف بودن آن نداده اند .

نسرین
#6 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 10:19:45(UTC)

امتیازات: 189

تشکرها: 20 بار
16 تشکر دریافتی در 12 ارسال

در اين كه دختران امام حسين(ع) چند نفر هستند، اختلاف نظر هست. كه براي توضيح در اين باره توجه شما را به مطالب زير جلب مي كنم:

1. سليمان بن ابراهيم قُندوزي حنفي در كتاب خود به نام «ينابيع الموده» در جلد دوم، بابي دارد در شهادت حضرت امام حسين(ع). در اين باب، از «مقتل ابي محتف» مطالبي را درباره امام حسين(ع) آورده است. در صفحه 416 جلد دوم چاپ هفتم، سال 1371 هجري شمسي، از انتشارات «الشّريف الرّضي» قم، چنين مي‏ گويد: «و من كلام له عند وداعه مع اهله: اللهم انك شاهد علي هؤلاء القوم الملاعين انّهم عمدوا ان لا يبقون من ذرية رسولك... ثم نادي: يا امّ كلثوم! و يا سكينة! و يا رقيّه! و يا زينب! يا اهل بيتي عليكنّ منّي السّلام...»
در جلد يازدهم «احقاق الحق»، ملحقات، در ص 633، متن «ينابيع الموده» را آورده است و گفته است كه در «ينابيع الموده»، ص 346 چنين آمده است: «... يا ام كلثوم! و يا سُكَينة! و يا رقيه و يا عاتكة و يا زينب...»
كتاب احقاق الحق، نوشته قاضي نور الله حسيني مرعشي شوشتري است. حضرت آية‏الله نجفي مرعشي، بر اين كتاب تعليقات و ملحقاتي دارد. اين تعليقات و ملحقات بسيار مهم است. كتابخانه آية‏الله نجفي مرعشي اين كتاب را به چاپ رسانده است. در مسائل اختلافي بين شيعه و سني، داور خوبي است. اين كتاب به زبان عربي است.
2. در «كشف الغمه» جلد دوم، چاپ اول، تبريز، 1381 هجري قمري، ص 38 مي‏گويد: قال كمال الدين: كان له من الاولاد ذكورا و اناثا عشرة، ستة ذكور و اربع اناث.
كمال الدين مي‏ گويد: امام حسين ده فرزند داشت. شش پسر و چهار دختر. كمال‏الدين از دخترها زينب، فاطمه و سكينه را نام برد و چهارمي را نام نمي‏ برد، (بحارالانوار، ج 45، ص 331 نيز همين حرف را از كمال‏ الدين بني طلحه نقل كرده است).
3. نويسنده كتاب «ناسخ التواريخ»، سيد الشهداء در ص 238، چاپ سوم جلد چهارم آورده است: محمد بن طلحه شافعي در «مطالب السؤل» مي‏گويد: امام حسين(ع) چهار دختر داشت: فاطمه، سكينه، زينب و چهارمي را نام نبرده است.
4. در كتاب «كامل بهائي» نوشته حسن بن علي بن محمد بن علي بن حسن طبري، معروف به عماد الدين طبري، در ص 179، ج دوم، چاپ اول، قم، مؤسسه طبع و نشر قم، 1376 شمسي مي ‏گويد:
در كتاب «حاوية در مثالب معاوية» آمده است كه زنان خاندان نبوت در حالت اسيري، حال مرداني را كه در كربلا شهيد شده بودند، مخفي مي‏ داشتند و به پسران و دختران آنان مي‏ گفتند: پدرتان به سفر رفته و برمي‏ گردد. پس از آنكه به دستور يزيد زنان و كودكان اسير را در جوار خانه يزيد جاي دادند، در ميان آنان دختركي چهار ساله شبي خواب ديد. از خواب بيدار شد و گفت: بابام حسين كجاست؟ همين الآن او را در خواب ديدم و خيلي هم پريشان بود. زنان و كودكان، همه به گريه افتادند. سر و صداي گريه يزيد را از خواب بيدار كرد. يزيد گفت: چه خبر است؟ گفتند: بچه ‏اي پدرش را مي‏خواهد و براي همين زنان و كودكان گريه مي‏ كنند. يزيد دستور داد: سر پدرش را ببريد و در كنار او بگذاريد. مأموران يزيد سر امام حسين را آوردند و در برابر چشمان آن بچه قرار دادند.
دختر چهار ساله وقتي نگاهش به آن سر افتاد ترسيد و فريادي برآورد و پس از آن بيمار شد و وفات كرد.
جناب شيخ عباس قمي در منتهي الامال، ج اول، ص 807، فصل هشتم، ورود اهل بيت(ع) به مجلس يزيد، انتشارات هجرت، عين عبارات كامل بهائي را نقل كرده است و اشعاري را هم كه در كامل است، آورده است.
آنچه در «كامل بهائي» آمده، نشان مي ‏دهد دختري از امام حسين(ع) در شام وفات كرده است و در مآخذ تاريخي ديگر آمده است كه امام حسين(ع) دختري به نام رقيه دارد. بر اين اساس مي‏توان گفت: آن دختر كه در شام وفات كرد، همين رقيه است. البته رقيه همسر مسلم بن عقيل كه دختر حضرت علي(ع) است، جزو اسيران بود و او هم در شام وفات كرده است. با اين حساب، در شام دست كم دو نفر به نام رقيه مدفون هستند. يكي دختر چهار ساله امام حسين(ع) و ديگري همسر مسلم بن عقيل.
5. نويسنده كتاب «چهره درخشان شام» آورده است كه در كتاب «لهوف» نوشته سيد ابن طاوس، در وقت وداع امام حسين(ع)، نام رقيه هم بر زبان امام آمده است. من به يكي از نسخه‏هاي چاپ سنگي مراجعه كردم، كلمه رقيه نيامده بود ولي در لهوفي كه اخيرا توسط عباس عزيزي ترجمه شده نام رقيه هم آمده است.
6. در كتاب «منتخب التواريخ»، ص 388 چاپ اول آمده است: يكي از قبوري كه در شام واقع است، قبر حضرت رقيه بنت الحسين(ع) است. پس از آن داستان جالبي را نقل مي‏كند. مي‏گويد: شيخ محمدعلي شامي به من گفت: پدر بزرگ مادري من سيد ابراهيم دمشقي سه دختر داشت. دختر بزرگ، شبي در خواب حضرت رقيه را مي‏بيند. حضرت رقيه با او مي‏ گويد: به پدرت بگو كه به والي شام خبر بدهد كه در قبر من آب افتاده، بيايد و تعمير كند. دختر خواب را به پدر مي‏ گويد ولي پدر مي‏ترسد و خبر نمي‏ كند.
شب دوم دختر وسط و شب سوم دختر سوم همين خواب را مي‏بينند و شب چهارم خود سيد ابراهيم آن حضرت را در خواب مي ‏بيند و با عتاب به او مي‏گويد: چرا به والي خبر نمي‏ دهي؟! سيد نزد والي شام رفت و ماجرا را گفت. والي دستور داد علماي شيعه و سني آمدند. والي گفت: قفل حرم به دست هر كس باز شود او متصدّي نبش قبر است. قفل به دست سيد ابراهيم باز شد. سيد قبر را نبش كرد و آن بچه را بيرون آورد و در بغل نگه داشت و قبر را تعمير كرد. سيد پس از پايان كار از خداخواست خدايا پسري برايم عطا كن. دعاي او قبول شد و سيد مصطفي به دنيا آمد. والي شام ماجرا را به سلطان عبدالحميد عثماني نوشت. سلطان عبدالحميد سيد ابراهيم را متولي قبور شريفه كرد. و همين الآن توليت قبور شريفه به دست سيد عباس است كه پسر سيد مصطفي است. اين ماجرا گويا در سال 1280 قمري روي داده است. كتاب «تراجم اعلام النساء» ج دوم، ص 103، چاپ اول، بيروت دارد: رقيه بنت الحسين(ع). پس از آن همين داستان را از «منتخب التواريخ» آورده است.
لغتنامه دهخدا در حرف راء دارد: رقية بنت الحسين: نام دختري از امام حسين(ع) مي باشد.
پس از توجه به مطالب فوق ناگفته نماند در اين زمينه، نام خيلي مهم نيست بلكه آنچه مهم است اين است كه در شام دختر چهار ساله اي از امام حسين(ع) دفن شده و زيارتگاه پيروان امام حسين(ع) است و اين دختر در زمان اسيري خاندان امام حسين(ع) در شام وفات كرده است. و ما ترديدي نداريم كه آن زيارتگاه واقعي است و آن حرم حرم اهل بيت است و قويترين سند براي اثبات اين مسأله كتاب كامل بهائي نوشته عماد الدين طبري است. به جزء دوم، باب 25، ص 179 كامل بهائي و منتهي الآمال، ج 1، ص 807 چاپ هجرت مراجعه كنيد.

اگر یادتان بود باران گرفت ***دعایی به حال بیابان کنید
rabibeh
#7 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 11:45:09(UTC)

امتیازات: 63

3 تشکر دریافتی در 3 ارسال

سلام

یعنی شهید مطهری بدون ذکر دلیل چنین ادعائی دارند؟

دفتر دل
#8 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 14:09:58(UTC)

امتیازات: 301

تشکرها: 46 بار
11 تشکر دریافتی در 9 ارسال

یاعلی نوشته است:
سلام
اصلی‌ترین و قدیم‌ترین متنی که زیارت عاشورا در آن وارد شده، کتاب کامل الزیارات است. مؤلف کتاب متن زیارت را با پنج واسطه از حضرت...

با تشکر از یا علی عزیز لطفا مطلب خود را مستند کنید

دفتر دل
#9 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 14:13:56(UTC)

امتیازات: 301

تشکرها: 46 بار
11 تشکر دریافتی در 9 ارسال

rabibeh نوشته است:

سلام

یعنی شهید مطهری بدون ذکر دلیل چنین ادعائی دارند؟

قطعا استاد  شهید مرتضی مطهری بدون سند این مطالب را بیان ننموده است ، منتهی در ذکر تحریفات لفظی عاشورایی تنها به ذکر موارد و فهرستی از تحریفات این نوع تحریف اکتفا نموده اند .

یاسین
#10 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 14:59:46(UTC)

امتیازات: 9-
مکان: قم

تشکرها: 17 بار
6 تشکر دریافتی در 5 ارسال

آسِمان نوشته است:

آسمان عزیز، سوالت مربوط به موضوع این تاپیک نیست، توی انجمن حداقل سه تاپیک مربوط به این موضوع وجود داره که می تونی مراجعه کنی و سوالتو مطرح کنی. کافیه قبل از سوال، از قسمت جستجوی انجمن استفاده کنی. این هم نام تاپیک های قبلی:

در مورد حضرت رقيه كمي توضيح دهيد ؟ 

نظر شهید مطهری درباره حضرت رقیه ؟

پنجم صفر شهادت رقیه سلام الله علیها تسلیت باد

آسمان
#11 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 16:09:32(UTC)

امتیازات: 63

15 تشکر دریافتی در 12 ارسال

آسِمان نوشته است:

سلام خدمت جناب "آسمان با کسره"

در مورد مطلب ارسالیتون هیچ نظری ندارم اما در مورد اسمتون و همین طور تصویر انتخابیتون بسیار حرف دارم.

دوست من "آسمان با کسره"

می خوام آدم مثبتنگری باشم پس میگم از عمد از این اسم و تصویر استفاده نکردید و همه چیز اتفاقی بوده.

اما چه اتفاق و چه از عمد تمایل ندارم که با یکی در اسم و تصویر مشترک باشم.

آسمون
#12 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 16:17:17(UTC)

آسمان نوشته است:

سلام خدمت جناب "آسمان با کسره"

در مورد مطلب ارسالیتون هیچ نظری ندارم اما در مورد اسمتون و همین طور تصویر انتخابیتون بسیار حرف دارم.

دوست من "آسمان با کسره"

می خوام آدم مثبتنگری باشم پس میگم از عمد از این اسم و تصویر استفاده نکردید و همه چیز اتفاقی بوده.

اما چه اتفاق و چه از عمد تمایل ندارم که با یکی در اسم و تصویر مشترک باشم.

***(شاید بگید آدم خودخواهی هستم، میل خودتونه، من مانعی نمی بینم که در مورد من اینطور فکر کنید.)***

سلام

آسمان رو دوست داشتم چون در آسمان گناه نمی شه چون دوست داشتم که آسمانی باشم. جائی نوشته بود حضرت علی وقتی که از دست زمانه ناراحت می شد به آسمان نگاه می کرد و می فرمود وقتی ناراحت هستید به آسمان نگاه کنید تا آرامش بیابید چون در آسمانها کسی معصیت خدا نمی کند منم چون آسمان رو دوست داشتم نام آسمان رو انتخاب کردم اما چون هنگام ثبت به من اجازه نمی داد آن را به کسر نوشتم تا بتونم با نام آسمان در انجمن عضو بشم و عکسی رو انتخاب کردم که با همه خاموشیش کلی حرف درون خودش داشت و حرف دلم رو می گفت

اما حالا که شما ناراحت هستید چون شما زودتر عضو شدید حق رو به شما می دم

به همین خاطر از مدیر محترم می خوام که یا این نام رو حذف کنه یا یه نام دیگه بجاش بذاره و به ایمیلم خبر بده.

من که توی آسمان جائی ندارم اسمش هم برای دیگران

آسمون
#13 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 16:29:43(UTC)

یاسین نوشته است:

آسمان عزیز، سوالت مربوط به موضوع این تاپیک نیست، توی انجمن حداقل سه تاپیک مربوط به این موضوع وجود داره که می تونی مراجعه کنی و سوالتو مطرح کنی. کافیه قبل از سوال، از قسمت جستجوی انجمن استفاده کنی. این هم نام تاپیک های قبلی:

در مورد حضرت رقيه كمي توضيح دهيد ؟ 

نظر شهید مطهری درباره حضرت رقیه ؟

پنجم صفر شهادت رقیه سلام الله علیها تسلیت باد

سلام

من به این خاطر این سوال پرسیدم چون اسم این انجمن عاشورا بود و وقتی می گن عاشورا یعنی هرچی که به عاشورا مربوط میشه پس به این دلیل اینجا نوشتم

من به این دلیل این سوال رو پرسیدم چون جواب قانع کننده ای داده نشده من می خوام بدونم حرف کیو باید باور کنیم حرف شهیدمطهری که امام و بزرگان کلی از خودش و کتاباش تعریف کردن یا حرف بزرگان گذشته که از کتابهاشون و مطالبشون به عنوان منبع استفاده می شه

بالاخره تکلیف این همه آدم که برای دختری به نام حضرت رقیه گریه می کنند و به خاطرش هزینه می کنن و سختی ها رو تحمل می کنند و به زیارتش می رند چی می شه

رضوان
#14 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 17:25:37(UTC)

امتیازات: 75

تشکرها: 6 بار
1 تشکر دریافتی در 1 ارسال

دعوا سر آسمانه بذارید اول جنگ زمینی یه سرانجامی پیدا کنه بعد

مرتضی
#15 ارسال شده : 1390 آذر چهارشنبه, 09 17:52:57(UTC)

امتیازات: 537

21 تشکر دریافتی در 15 ارسال

رضوان نوشته است:

دعوا سر آسمانه بذارید اول جنگ زمینی یه سرانجامی پیدا کنه بعد

جناب رضوان ظاهرا دعوا سر اسمشه نه خودش

sedmomen
#16 ارسال شده : 1390 آذر پنجشنبه, 10 09:41:10(UTC)

امتیازات: 1,640
Woman
مکان: ایران

تشکرها: 1 بار
47 تشکر دریافتی در 33 ارسال

mahr نوشته است:
آیا سند زیارت عاشورا قویه ؟ آیا زیارت عاشورا حدیث قدسیه ؟ به چه دلیل ؟

سلام به شما

سوالی پرسیده بودی که آیا سند زیارت عاشورا قویه یا نه؟ باید بگم بله زیارت عاشورا یک حدیث قدسی و از جانب امام معصوم علیه السلام وارد شده و برای این که به یقین برسی این جواب رو بخون. البته امیدوارم  که قانعت کنه ان شاء الله

زيارت عاشوراي امام حسين ـ عليه السّلام ـ كه هديه‌اي از حضرت باقر العلوم ـ عليه السّلام ـ به شيعيان است، نيز به هر دو صورت (نزديك و دور) ممكن است، روايات در اين باره زياد است و تنها به بيان دو نمونه از آنها اكتفا مي‌شود:
1. صالح بن عقبه از پدرش عقبه نقل كرده كه حضرت باقر ـ عليه السّلام ـ فرمود: كسي كه امام حسين ـ عليه السّلام ـ را در روز عاشورا از نزديك با چشم گريان زيارت كند خداوند متعال در قيامت، ثواب دو هزار حج و دو هزار عمره و دو هزار بار شركت در جهاد به او مي‌دهد، آن هم حج و عمره و جهادي كه همراه پيامبر و ائمه ـ صلوات الله عليم اجمعين ـ باشد.
عقبه عرض كرد: فدايت شوم، كسي كه نتواند در روز عاشورا كربلا باشد، وظيفه‌اش چيست؟
حضرت فرمود: چنين شخصي پيش از ظهر روز عاشورا بر پشت بام در يك مكان مرتفع برود و به آن حضرت با سلام اشاره كرده بر قاتلان آن حضرت بسيار نفرين كند، آن گاه دو ركعت نماز به جاي آورد و بر امام حسين ـ عليه السّلام ـ ندبه و گريه كندو اهل خانه را به گريه بر آن حضرت سفارش كند و اهل خانه اين مصيبت را به يكديگر تسليت بگويند، اگر چنين عمل كردند من همه ثواب‌ها را براي آنها ضمانت مي‌كنم.(3)
2. علقمة حضرمي به امام باقر ـ عليه السّلام ـ عرض كرد: دعا و زيارتي را براي روز عاشورا به من تعليم دهيد كه بتوانم از دور و نزديك به امام حسين ـ عليه السّلام ـ عرض ادب كنم.
امام باقر ـ عليه السّلام ـ فرمود: بعد از اقامه ي دو ركعت نماز و اشاره به سلام و گفتن تكبير، بگو اين قول را (متن زيارت عاشورا)، اين دعا و زيارت همان است كه فرشتگان زائر امام حسين ـ عليه السّلام ـ اين گونه دعا مي‌كنند و خداوند مي‌نويسد براي تو صد هزار درجه، و در ثواب همانند شهيدان، همراه آن حضرت خواهي بود و در درجات آنان شريك خواهي شد و تو را نمي‌شناسند مگر در ميان شهيدان در ركاب آن حضرت و نيز ثواب زيارت همه پيامبران و ثواب زيارت همه زائران امام حسين ـ عليه السّلام ـ از روز شهادت آن حضرت براي تو منظور مي‌شود. آن گاه امام ـ عليه السّلام ـ متن زيارت را بيان فرمود.(4)
در پايان زيارت، علقمه از امام باقر ـ عليه السّلام ـ نقل كرده است كه فرمود: اگر بتواني هر روز امام حسين ـ عليه السّلام ـ را به اين كيفيت از خانه‌ات زيارت كني، چنين كن كه همه اين پاداش‌ها براي تو خواهد بود.(5)

نتيجه:
زيارت عاشورا هديه‌اي است از امام باقر ـ عليه السّلام ـ به شيعيان كه پاداش فراواني براي آن منظور شده است و به هر دو نحو زيارت كردن (يعني از نزديك و از راه دور) مي توان آن را انجام داد.

پاورقی:

1. فرهنگ فارسي معين، واژه زيارت.
2. احتمالاً مقصود از اشاره به سلام كه در برخي از روايات آمده توجه به معصومان ـ عليهم السّلام ـ باشد، يعني زائر از آغاز تا پايان زيارت متوجه معصوم ـ عليه السّلام ـ باشد به يكي از دو صورت يا اين كه رو به قبر يا به قبله نمايد.
3. ابن قولويه، جعفر بن محمد، كامل الزيارات، مؤسسه نشر الفقاهه، چاپ اوّل، 1417 هـ .ق ، صص 325 ـ 326. طوسي، محمد بن الحسن، مصباح المتهجد، بيروت، مؤسسه فقه الشيعه، ص 773.
4. ابن طاووس، سيد علي بن موسي، مصباح الزائر. قم، مؤسسه آل البيت ـ عليهم السّلام ـ لاحياء التراث، چاپ اوّل، ‌1417 هـ .ق ، ص 14. ابن قولويه، همان، صص 327 ـ 328. طوسي، همان، ص 773.
5. ابن قولويه، همان، صص 332 ـ 333. ابن طاووس، همان، صص 271 ـ 272. طوسي، همان، صص 776 ـ 777.

مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
نسرین
#17 ارسال شده : 1390 آذر پنجشنبه, 10 09:42:43(UTC)

امتیازات: 189

تشکرها: 20 بار
16 تشکر دریافتی در 12 ارسال

آسِمان نوشته است:

سلام

من به این خاطر این سوال پرسیدم چون اسم این انجمن عاشورا بود و وقتی می گن عاشورا یعنی هرچی که به عاشورا مربوط میشه پس به این دلیل اینجا نوشتم

من به این دلیل این سوال رو پرسیدم چون جواب قانع کننده ای داده نشده من می خوام بدونم حرف کیو باید باور کنیم حرف شهیدمطهری که امام و بزرگان کلی از خودش و کتاباش تعریف کردن یا حرف بزرگان گذشته که از کتابهاشون و مطالبشون به عنوان منبع استفاده می شه

بالاخره تکلیف این همه آدم که برای دختری به نام حضرت رقیه گریه می کنند و به خاطرش هزینه می کنن و سختی ها رو تحمل می کنند و به زیارتش می رند چی می شه

سلام به دوست خوبم وقتتون بخیر ؛ دراینکه دختری سه ساله یا چهار ساله از اباعبد الله در حادثه کربلا و خرابه شام از دنیا رفته است جای هیچ شک و شبهه ای نیست دعوا سر اسمه که اسم ایشان رقیه نیست یا هست ؟ لذا اگه شما برای مظلومیت دختر اباعبد الله گریه و عزاداری می کنید اجرتونو می برید

اگر یادتان بود باران گرفت ***دعایی به حال بیابان کنید
soosan
#18 ارسال شده : 1390 آذر پنجشنبه, 10 09:52:17(UTC)

امتیازات: 309

5 تشکر دریافتی در 5 ارسال

نسرین نوشته است:

سلام به دوست خوبم وقتتون بخیر ؛ دراینکه دختری سه ساله یا چهار ساله از اباعبد الله در حادثه کربلا و خرابه شام از دنیا رفته است جای هیچ شک و شبهه ای نیست دعوا سر اسمه که اسم ایشان رقیه نیست یا هست ؟ لذا اگه شما برای مظلومیت دختر اباعبد الله گریه و عزاداری می کنید اجرتونو می برید

سلام نسرین خانم

به نظر من ظاهر کلام شهید مطهری که در يادداشت‏ها، ج‏2، ص: 80 گفته:

... طفل امام حسين به نام رقيه كه در شام مرده و بعد برايش ضريح ساخته‏ اند اخيراً به هم بافته ‏اند....

با این پاسخ شما نمی سازد چون شهید مطهری صراحتا چنین دختری در شام را رد می کند. در حالی که هیچ دلیلی برای آن نمی آورد تنها دلیلی که ذکر می کند این است که در ادامه همین متنی که از ایشان آورده ام می گوید (هنوز در يك مقتل صحيح ديده نشده است‏). خب این که نشد دلیل اگر شما ندیده اید با وضعیت امکانات محدود زمان خود دلیل نمی شود که اینگونه صراحتا یک موضوعی را بگوئید نیست.

من فکر می کنم به سوالی که در این زمینه در انجمن پرسیده شده پاسخ داده نشده و تنها به توجیح یا جوابهای ناقص اکتفا شده است.

آسمون
#19 ارسال شده : 1390 آذر پنجشنبه, 10 10:20:39(UTC)

soosan نوشته است:

سلام نسرین خانم

به نظر من ظاهر کلام شهید مطهری که در يادداشت‏ها، ج‏2، ص: 80 گفته:

... طفل امام حسين به نام رقيه كه در شام مرده و بعد برايش ضريح ساخته‏ اند اخيراً به هم بافته ‏اند....

با این پاسخ شما نمی سازد چون شهید مطهری صراحتا چنین دختری در شام را رد می کند. در حالی که هیچ دلیلی برای آن نمی آورد تنها دلیلی که ذکر می کند این است که در ادامه همین متنی که از ایشان آورده ام می گوید (هنوز در يك مقتل صحيح ديده نشده است‏). خب این که نشد دلیل اگر شما ندیده اید با وضعیت امکانات محدود زمان خود دلیل نمی شود که اینگونه صراحتا یک موضوعی را بگوئید نیست.

من فکر می کنم به سوالی که در این زمینه در انجمن پرسیده شده پاسخ داده نشده و تنها به توجیح یا جوابهای ناقص اکتفا شده است.

سلام سوسن خانم ازت ممنونم که حرفی که من می خواستم بگم زدی.

مرتضی
#20 ارسال شده : 1390 آذر پنجشنبه, 10 10:36:19(UTC)

آسِمان نوشته است:

سلام

آسمان رو دوست داشتم چون در آسمان گناه نمی شه چون دوست داشتم که آسمانی باشم. جائی نوشته بود حضرت علی وقتی که از دست زمانه ناراحت می شد به آسمان نگاه می کرد و می فرمود وقتی ناراحت هستید به آسمان نگاه کنید تا آرامش بیابید چون در آسمانها کسی معصیت خدا نمی کند منم چون آسمان رو دوست داشتم نام آسمان رو انتخاب کردم اما چون هنگام ثبت به من اجازه نمی داد آن را به کسر نوشتم تا بتونم با نام آسمان در انجمن عضو بشم و عکسی رو انتخاب کردم که با همه خاموشیش کلی حرف درون خودش داشت و حرف دلم رو می گفت

اما حالا که شما ناراحت هستید چون شما زودتر عضو شدید حق رو به شما می دم

به همین خاطر از مدیر محترم می خوام که یا این نام رو حذف کنه یا یه نام دیگه بجاش بذاره و به ایمیلم خبر بده.

من که توی آسمان جائی ندارم اسمش هم برای دیگران.

سلام جناب آسمان اگر می خوای آسمانی بشی اول باید زمینی باشی چرا که زمین محل کشت و آسمان محل برداشته پس قبل از اینکه آرزوی داشتن جائی در آسمان داشته باشی از فرصتی که روی زمین داری باید استفاده کنی. پس اصرار به داشتن نام آسمان دردی رو دوا نمی کنه. اگر دوتا یکی نیستید.

آسمون
#21 ارسال شده : 1390 آذر پنجشنبه, 10 12:46:29(UTC)

مرتضی نوشته است:

سلام جناب آسمان اگر می خوای آسمانی بشی اول باید زمینی باشی چرا که زمین محل کشت و آسمان محل برداشته پس قبل از اینکه آرزوی داشتن جائی در آسمان داشته باشی از فرصتی که روی زمین داری باید استفاده کنی. پس اصرار به داشتن نام آسمان دردی رو دوا نمی کنه. اگر دوتا یکی نیستید.

سلام آقای مرتضی ممنون مطلبتون قشنگ بود اما من هیچ اصراری نکردم که شما گفتید اصرار کردم منظورتون از اگر دوتایکی نیستید که نوشتی هم نفهمیدم

مرتضی
#22 ارسال شده : 1390 آذر پنجشنبه, 10 12:56:08(UTC)

آسِمان نوشته است:

سلام آقای مرتضی ممنون مطلبتون قشنگ بود اما من هیچ اصراری نکردم که شما گفتید اصرار کردم منظورتون از اگر دوتایکی نیستید که نوشتی هم نفهمیدم

ببخشید. بی خیال

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » حضرت امام حسین (ع) و محرم و صفر » عاشورا
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/319 ثانیه ایجاد شد.