ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » نامه امام جواد به دوستش
نامه امام جواد به دوستش
مینا
#1 ارسال شده : 1388 اسفند یکشنبه, 09 13:35:03(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 99
Woman
مکان: تهران

تشکرها: 0 بار
10 تشکر دریافتی در 10 ارسال
نامه امام جواد به دوستش

كتب الي بعض اوليائه: اما هذه الدنيا فانا فيها مغترفون ولكن من كان هواه هوي صاحبه و دان بدينه فهو معه حيث كان والاخره هي دار القرار.

امام جواد عليه‌السلام به يكي از دوستانش نوشت: اما در اين دنيا ما زير فرمان ديگرانيم، ولي هركه خواسته او خواسته امامش و متدين به دين او باشد، هرجا كه باشد با اوست و دنياي ديگر سراي جاودان است.

مسئوليت گوش دادن

من اصفي الي ناطق فقد عبده، فان كان الناطق عن الله فقد عبدالله و ان كان الناطق ينطق عن لسان ابليس فقد عبد ابليس.

هركه گوش به گوينده اي دهد به راستي كه او را پرستيده پس اگر گوينده از جانب خدا باشد در واقع خدا را پرستيده و اگر گوينده از زبان ابليس سخن گويد به راستي كه ابليس را پرستيده است.

پسنديدن در حكم پذيرفتن

من شهد امرا فكرهه كان كمن غاب عنه، و من غاب عن امر فرضيه كان كمن شهده.

كسي كه در كاري حاضر باشد و آن را ناخوش دارد مانند كسي است كه غايب بوده و هركه در كاري حاضر نباشد ولي بدان رضايت دهد مانندكسي است كه خود در آن بوده است.

نوشته امام جواد عليه‌السلام

ان انفسنا من مواهب الله الهنيئه و عواريه المستودعه يمتع بها متع منها في سرور و غبطه و ياخذ ما اخذ منها في اجر و حسبه فمن غلب جزعه علي صبره حبط اجره ونعوذ بالله من ذلك.

حضرت جوادالائمه عليه‌السلام به خط خود نوشت: جان و دارايي ما از بخششهاي گواراي خداست و عاريه و سپرده اوست، هر آن چه را كه به ما ببخشد مايه خوشي و شادي است و هرآن چه را بگيرد اجر و ثوابش باقي است. پس هركه جزعش بر صبرش غالب شود اجرش ضايع شده و از اين صفت به خدا پناه مي بريم.

دوستي با دوستان خدا و دشمني با دشمنان خدا

اوحي الله الي بعض الانبياء: اما زهدك في الدنيا فتعجلك الراحه و اما انقطائك الي فيمززك بي، ولكن هل عاديت لي عدواً و واليت لي ولياً.

خداوند به يكي از انبيا وحي كرد: اما زهد تو در دنيا شتاب در آسودگي است و اما رو كردن تو به سوي من،مايه عزت توست ولي آيا با دشمن من دشمني و با دوست من دوستي كردي؟

شیدا
#2 ارسال شده : 1389 آبان یکشنبه, 16 17:05:54(UTC)

امتیازات: 205
Woman

تشکرها: 29 بار
20 تشکر دریافتی در 18 ارسال

مناظره امام جواد علیه السلام با علمای اهل سنت

در زمان معتصم مباحثه‏اى با حضور حضرت امام جواد عليه السلام- كه جوان بودند- و علماى زيادى از اهل تسنن تشكيل دادند، نظير كارى كه مأمون با حضرت رضا و علماى مذاهب و اديان مى‏كرد ولى اينجا فقط علماى اهل تسنن بودند. اينها مثل همه هوچيهايى كه هميشه و در همه زمانها وجود دارند [دنبال بهانه‏اى عليه امام جواد عليه السلام بودند.] خلفا (ابوبكر و عمر) در ميان مردم بت بودند- همين‏طور كه الآن هم هستند- و هر كسى را كه مى‏خواستند هو كنند به وسيله اينها [هو مى‏كردند كه‏] به خليفه اهانت مى‏كنى؟! ...
اينها براى اينكه حضرت را هو كرده باشند گفتند شما در باره فضيلت ابوبكر و فضيلت عمر و در باره رواياتى كه ما در اين زمينه داريم چه مى‏گوييد؟ فرمود چه رواياتى؟ روايتى خواندند كه جبرئيل بر پيغمبر اكرم نازل شد و گفت: يا رسولَ‏اللَّه خداى متعال مى‏فرمايد من از بنده خودم ابوبكر راضى هستم، شما از ابوبكر سؤال كنيد كه آيا او هم از ما راضى هست يا نه؟ بپرسيد كه ما خبرش را ببريم. فرمود: ما فضيلت ابوبكر را انكار نداريم ولى اين قدر مى‏دانيم كه پيغمبر اكرم در حجةالوداع فرمود دروغگويان بر من زياد شده‏اند: «كَثُرَتْ عَلَىَّ الْكَذّابَةُ» «1»
(چون اين را خود سنيها هم نقل كرده‏اند) كسانى‏كه به من دروغ مى‏بندند زيادند، و بعد به ما دستور داد كه هر حديثى كه از من نقل كرده‏اند آن را بر قرآن كريم عرضه بداريد، اگر ديديد مخالف قرآن است بدانيد من نگفته‏ام، من هرگز حرفى بر خلاف قرآن نمى‏زنم. ما نمى‏خواهيم فضل ابوبكر را انكار كنيم ولى اين حديث را بر قرآن عرضه مى‏داريم.
وقتى كه بر قرآن عرضه مى‏داريم مى‏بينيم كه قرآن مى‏فرمايد: «وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْانْسانَ وَ نَعْلَمُ ما تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَ نَحْنُ اقْرَبُ الَيْهِ مِنْ حَبْلِ‏الْوَريد» «2»
ما انسان را آفريديم و از همه خاطرات ذهن او آگاهيم، از رگ گردن به او نزديكتريم. بنابراين معنى ندارد خدا به بنده خودش- كه او پيغمبر است- پيغام بدهد كه من از آن بنده ديگرم راضى‏ام، از او بپرس كه او از من راضى است يا راضى نيست. (به اين مناسبت اين داستان را گفتم كه اين حديث هست كه «الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ سَيِّدا شَبابِ اهْلِ‏الْجَنَّةِ» «3»
پيغمبر فرمود- اين را هم شيعه و سنى نقل كرده‏اند- كه حسن و حسين دو آقاى جوانان اهل بهشت‏اند.) آنها گفتند پس چه مى‏فرماييد در باره اين حديث از پيغمبر اكرم كه «ابوبَكْرٍ وَ عُمَرُ سَيِّدا كُهولِ اهْلِ‏الْجَنَّةِ» اينها آقاهاى پيرمردهاى اهل بهشت هستند. فرمود البته باز نمى‏خواهيم فضل آنها را انكار كنيم ولى متأسفانه بهشت پير ندارد كه اينها بخواهند آقاى آن پيرها باشند.
يادم هست كه زمانى اين حديث را در حضور مرحوم ابوى ما- خدا ايشان را رحمت كند ان شاءالله- مى‏خواندند، ايشان مَثَل خيلى خوب و شيرينى آوردند، گفتند دو تا طلبه با همديگر مباحثه مى‏كردند. مى‏دانيد كه طلبه‏ها وقتى در مسائل علمى مباحثه مى‏كنند بعد كار به دعوا و كتك كارى و كتاب به سر همديگر زدن و حرفهاى ديگر خارج از مباحثه مى‏كشد. يكى از آن طلبه‏ ها به ديگرى گفت تو كه اساساً سواد ندارى، سواد تو كجا سواد من كجا! من به اندازه موهاى سر تو كتاب خوانده‏ام. اتفاقاً او كچل بود و به سرش يك مو نداشت. سرش را لخت كرد و گفت:
بفرماييد ميزان معلومات آقا را [ببينيد! (خنده حضار). جمله‏] «سَيِّدا كُهولِ اهْلِ الْجَنَّةِ» از اين قبيل است. در آنجا پيرى وجود ندارد كه اينها بخواهند آقايش باشند. اينها خيال كردند پيغمبر كه فرمود حسن و حسين آقاى جوانانند، چون آن وقت كه پيغمبر اين جمله را فرموده اينها جوان بودند فرموده «جوانان» در حالى كه آنها هم كه جوان نماندند و بعد پير شدند.

منبع :
مجموعه‏ آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏27، ص: 116
1. سفينةالبحار، ج 2/ ص 474.
2. ق/ 16.
3. فضائل الخمسة من الصحاح الستّة، ج 3/ ص 212- 218.

1 کاربر از شیدا برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
مرتضی در تاریخ 1390/08/05(UTC)
mahr
#3 ارسال شده : 1390 آبان پنجشنبه, 05 08:03:14(UTC)

امتیازات: 119
Man

تشکرها: 1 بار
2 تشکر دریافتی در 2 ارسال

حدیثی نورانی

عبد العظيم بن عبد اللَّه حسنى- رحمه اللَّه- گويد: از امام جواد (ع) شنيدم كه مى ‏فرمود: ديدار برادران (دينى) موجب حفظ و نگهدارى و رشد و نموّ خرد است هر چند كه بسيار اندك باشد

منبع : امالى شيخ مفيد-ترجمه استادولى، متن، ص: 375

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » نامه امام جواد به دوستش
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/055 ثانیه ایجاد شد.