ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » ازدواج امام حسن؟؟
ازدواج امام حسن؟؟
آشوب گر
#1 ارسال شده : 1388 اسفند دوشنبه, 03 14:00:26(UTC)

رتبه: عضو

تاریخ عضویت: 1388/12/03(UTC)
ارسالها: 29
امتیازات: 60-
Woman
مکان: تهران

تشکرها: 0 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال
سلام چرا امام حسن مجتبی (ع) با جعده ملعونه ازدواج کرد؟ ماجرای ازدواجشان چه بود؟
yuzarsif
#2 ارسال شده : 1388 اسفند دوشنبه, 03 21:06:19(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/10/23(UTC)
ارسالها: 260
امتیازات: 72

تشکرها: 0 بار
6 تشکر دریافتی در 6 ارسال
آشوب گر نوشته است:
سلام چرا امام حسن مجتبی (ع) با جعده ملعونه ازدواج کرد؟ ماجرای ازدواجشان چه بود؟
برخی از ازدواج‌های امام حسن علیه السلام هم مثل برخی از ازدواج‌های رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم با اهداف سیاسی صورت گرفت.
با توجه به نفوذ اشعث بن قیس در مردم کوفه (به نحوی که حتی موفق شد جنگ صفین را به حکمیت بکشاند)، امام با دختر او، جعده، ازدواج کرد. اما جعده که نفاق را از پدر به ارث برده بود، با توطئه و وسوسه‌ی معاویه، امام حسن علیه السلام را زهر داد و به شهادت رساند.

از زندگی جعده اطلاع زیادی در تاریخ ثبت نشده است، جز اینکه پس از امام حسن علیه‌السلام با مردی از آل طلحه ازدواج کرد و از او صاحب فرزند شد، و فرزندانش به «بنی مسمه الازواج» شهرت یافتند؛ یعنی پسران زنی که شوهرش را مسموم ساخت.
به نقل از http://daneshnameh.roshd.ir
مریم
#3 ارسال شده : 1390 مرداد ﺳﻪشنبه, 18 14:39:39(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/12/09(UTC)
ارسالها: 129
امتیازات: 263

تشکرها: 6 بار
7 تشکر دریافتی در 4 ارسال
15 ماه مبارک رمضان میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام پیشاپیش گرامی باد ؛ امیدوارم نماز و روزه های همه دوستان انجمن مورد قبول خدای مهربون واقع شده باشهدرسته چند روزی به میلاد امام مجتبی علیه السلام مونده ولی گفتم از حالا چند مطلبی در این زمینه نوشته بشه بد نیست امیدوارم دوستان هم منو همراهی کنند و مطالب خوبی اضافه کنند تا همه استفاده کنیم موفق باشید

ذكرى از امام حسن عليه السلام


از جمله چيزهايى كه در مورد امام حسن مجتبى عليه السلام ... نوشته اند اين است كه ايشان در عمرشان مكرر ( شايد بيست بار) هر چه داشتند نصف كردند , نصف را براى خود نگه داشتند و نصف ديگر را در راه فقرا و مواردى كه لازم بود , انفاق كردند .
امام حسن عليه السلام سفرهاى متعدد پياده به حج مشرف شدند . با اينكه مركوب داشتند ولى سوار نمى شدند و اين عمل را براى خودشان به صورت يك رياضت و عبادت واقعى درمىآوردند . مقام ايشان بالاتر از اين است كه بخواهيم اين حرفها را بزنيم ولى شك ندارد كه براى افراد عادى هم آن حالى كه در سفر پياده پيدا مى شود هرگز با اين تنعمها حاصل نمى شود .
امام مجتبى عليه السلام در حال پيدا كردن در هنگام عبادت فوق العاده بودند . دشمنان ايشان , چه تهمتها به ايشان زدند , چه دشمنان امويشان و بدتر از آنها دشمنان عباسى , چون در دوره بنى العباس علويان بنى الحسن زياد قيام مى كردند و دستگاه سياست و تبليغات بنى العباس براى اينكه سادات بنى الحسن را بكوبد شروع به تبليغات عليه جد آنها يعنى امام حسن عليه السلام كرده بود : زن خيلى زياد گرفته است , مرد عياشى بوده است و از اين جور نسبتها , درصورتى كه امام مجتبى عليه السلام " اعبد " اهل زمانشان بوده اند . نماز كه مى خواندند سراسر گريه بود و اگر به آيه اى از آيات قرآن مى رسيدند كه در آن آيه ذكرى از عذاب بود , مى افتادند و غش مى كردند .
نمونه اى بودند از پدر بزرگوارشان على عليه السلام . آنچه كه درباره على عليه السلام شنيده ايد , نمونه اش درباره امام حسن عليه السلام صادق است . اين كه روزگار با اين وجود مقدس در زمان خودش چه كرد و بعد در زمانهاى بعد از خودش , دستگاه خلافت عباسى چه كرد داستان درازى دارد . ده سالى كه بعد از پدر بزرگوارشان زنده بودند كه بين نه تا ده سال طول كشيد ( اميرالمومنين عليه السلام در سال چهلم هجرى و امام حسن عليه السلام درسال چهل و نهم هجرى از دنيا رفتند) دوره حكومت استبدادى سياه معاويه است و بيشترين فشارها روى شخص امام است . ديگر معاويه از هيچ گونه آزار و اذيت و تحقير و تبليغى عليه امام حسن عليه السلام خوددارى نمى كرد . در اوايل حكومت معاويه هنوز به اصطلاح آنچنان كه بايد و شايد صابون معاويه و بنى اميه به جامه مردم نخورده بود , اواخر حكومت معاويه و در زمان حكومت يزيد بود كه تشت اينها ديگر به طوركلى از بام افتاد والا قبلا مردم مى گفتند معاويه مرد باكفايتى است . معاويه به حكم اينكه بعد از خودش تمام انديشه اش اين بود كه خلافت به پسرش يزيد برسد موانع را در زمان حيات خودش يكى پس از ديگرى برمى داشت و اين اختصاص به امام حسن عليه السلام ندارد . عده ديگرى هم كه از نظر مردم يا از نظر خودشان كانديداى خلافت بودند , همه را از بين برد مثل سعد بن وقاص . معاويه سعدبن وقاص پدر عمر سعد را مسموم كرد و كشت چون يكى از شش نفرى بود كه عمر براى شورا معين كرد . قهرا در ميان مردم[ شايع] بود كه سعد مردى است كه لياقت خلافت دارد براى اينكه خليفه دوم او را هم جزو آن شش نفر نامزد كرد .
مردى است به نام " عبدالرحمن بن خالد " كه پسر خالد بن وليد است . چون پدرش سردار معروفى بود خودش هم ادعاهايى داشت . معاويه او را هم مسموم كرد و از بين برد و حتى چندين نفر از بنى اميه را كه داعيه خلافت داشتند از بين برد . در مورد آنها , هدف معاويه فقط اين بود كه خودشان را از بين ببرد ولى راجع به امام حسن عليه السلام هدف ديگرى هم داشت و آن اين بود كه مى خواست علاقه و محبت به امام حسن عليه السلام را از بين ببرد , چون مى دانست مردم به اهل بيت علاقه و محبت دارند و بعد هم مى خواست به خيال خود روح امام حسن عليه السلام را در زمان حياتشان خرد كند . به حاكم مدينه سپرده بود كه روزهاى جمعه موظف هستى حتما در حضور حسن بن على پدرش را لعن و سب كنى . در آيه نماز جمعه خوانديم كه وقتى نماز جمعه اقامه مى شود بر همه واجب است شركت كنند . اگر كسى شركت نمى كرد نمى توانست بگويد من كه شركت نمى كنم براى اين است كه اينها لياقت اين را ندارند كه نماز جمعه را اقامه كنند . فورا مى گفتند اين فرد مخالف نماز جمعه و كافر است و او را تكفير مى كردند به طورى كه همان مردم مقدس مى ريختند و او را مى كشتند . امام در نماز جمعه شركت مى كرد . آن وقت در حضور حضرت و در كنار قبر پيغمبر صلى الله عليه و آله خطبه نماز جمعه كه در دو جلسه پيش عرض كرديم كه وظيفه امام جمعه در هنگام ايراد خطبه چيست تبديل شده بود به لعن و سب على عليه السلام . در آخر كار هم به فكر افتاد كه امام حسن عليه السلام را از ميان بردارد . اين بود كه وسيله مسموم كردن امام حسن عليه السلام را فراهم كرد , آنهم نه يك بار بلكه دو بار يا سه بار ايشان را مسموم كرد
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏27، ص: 340

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » ازدواج امام حسن؟؟
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/062 ثانیه ایجاد شد.