ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » میلاد امام صادق علیه السلام مبارک باد
میلاد امام صادق علیه السلام مبارک باد
مرتضی
#1 ارسال شده : 1389 اسفند یکشنبه, 01 20:55:20(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1389/02/16(UTC)
ارسالها: 177
امتیازات: 537

تشکرها: 19 بار
21 تشکر دریافتی در 15 ارسال
موسس مذهب جعفری
ضمن تبریک به مناسبت میلاد با سعادت حضرت امام صادق علیه السلام موسس مذهب جعفری که با میلاد حضرت پیامبر صلی الله علیه وآله همراه گشته با اقتباس از آثار استاد مطهری اشاره ای خیلی مختصر به زندگی آن حضرت می نمایم.
امام صادق عليه السلام شيخ الائمه است، از همه ائمه ديگر عمر بيشترى نصيب ايشان شد، شصت و پنج ساله بود كه از دنيا رحلت فرمود. عمر نسبتا طويل آن حضرت و فتورى كه در دستگاه خلافت رخ داد كه امويان و عباسيان سرگرم زد و خورد با يكديگر بودند فرصتى طلايى براى امام به وجود آورد كه بساط افاضه و تعليم را بگستراند و به تعليم و تربيت و تأسيس حوزه علمى عظيمى بپردازد، جمله «قال الصادق» شعار علم حديث گردد، و به نشر و پخش حقايق اسلام موفق گردد. از آن زمان تا زمان ما هركس از علما و دانشمندان اعم از شيعى مذهب و غيره كه نام آن حضرت را در كتب و آثار خود ذكر كرده‏اند با ذكر حوزه و مدرسه‏اى كه آن حضرت تأسيس كرد و شاگردان زيادى كه تربيت كرد و رونقى كه به بازار علم و فرهنگ اسلامى داد توأم ذكر كرده‏اند؛ همان طورى كه همه به مقام تقوا و معنويت و عبادت آن حضرت نيز اعتراف كرده‏اند.
شيخ مفيد از علماى شيعه مى‏گويد آنقدر آثار علمى از آن حضرت نقل شده كه در همه بلاد منتشر شده. از هيچ كدام از علماى اهل بيت آنقدر كه از آن حضرت نقل شد، نقل نشده. اصحاب حديث نام كسانى را كه در خدمت آن حضرت شاگردى كرده‏اند و از خرمن وجودش خوشه گرفته‏اند ضبط كرده‏اند، چهار هزار نفر بوده‏اند و در ميان اينها از همه طبقات و صاحبان عقايد و آراء و افكار گوناگون بوده‏اند.
محمدبن عبد الكريم شهرستانى، از علماى بزرگ اهل تسنن و صاحب كتاب معروف الملل والنحل، درباره آن حضرت مى‏گويد: «هُوَ ذو عِلْمٍ غَزيرٍ، وَ ادَبٍ كامِلٍ فِى الْحِكْمَةِ، وَ زُهْدٍ فِى الدُّنْيا، وَ وَرَعٍ عَنِ الشَّهَواتِ.» يعنى او، هم داراى علم و حكمت فراوان و هم داراى زهد و ورع و تقواى كامل بود. بعد مى‏گويد مدتها در مدينه بود، شاگردان و شيعيان خود را تعليم مى‏كرد، و مدتى هم در عراق اقامت كرد و در همه عمر متعرض جاه و مقام و رياست نشد و سرگرم تعليم و تربيت بود. در آخر كلامش در بيان علت اينكه امام صادق توجهى به جاه و مقام و رياست نداشت اين‏طور مى‏گويد: «مَنْ غَرَقَ فى بَحْرِالْمَعْرِفَةِ لَمْ يَقَعْ فى شَطٍّ، وَ مَنْ تَعَلّى‏ الى‏ ذِرْوَةِ الْحَقيقَةِ لَمْ يَخَفْ مِنْ حَطٍّ.» يعنى آن كه در درياى معارف غوطه‏ور است به خشكى ساحل تن درنمى دهد، و كسى كه به قله اعلاى حقيقت رسيده نگران پستى و انحطاط نيست.
كلماتى كه بزرگان اسلامى از هر فرقه و مذهب در تجليل مقام امام صادق‏ صلوات اللَّه عليه گفته‏اند زياد است، منظورم نقل آنها نيست، منظورم اشاره‏اى بود به اينكه هركس امام صادق عليه السلام را مى‏شناسد آن حضرت را با حوزه و مدرسه‏اى عظيم و پرنفع و ثمر كه آثارش هنوز باقى و زنده است مى‏شناسد. حوزه‏هاى علميه امروز شيعه امتداد حوزه آن روز آن حضرت است.
سخن در اطراف امام صادق سلام اللَّه عليه ميدان وسيعى دارد. در قسمتهاى مختلف مى‏توان سخن گفت زيرا اولا سخنان خود آن حضرت در قسمتهاى مختلف مخصوصا در حكمت عملى و موعظه زياد است و شايسته عنوان كردن است؛ ثانياً در تاريخ زندگى آن حضرت قضاياى جالب و آموزنده فراوان است. بعلاوه احتجاجات و استدلالات عالى و پرمعنى با دهريّين و ارباب اديان و متكلمان فرق ديگر اسلامى و صاحبان آراء و عقايد مختلف، بسيار دارد كه همه قابل استفاده است. گذشته از همه اينها تاريخ معاصر آن حضرت كه با خود آن حضرت يا شاگردان آن حضرت مرتبط است شنيدنى و آموختنى است.
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏18، ص: 36 و ص: 37
1 کاربر از مرتضی برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
ali در تاریخ 1389/12/01(UTC)
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » میلاد امام صادق علیه السلام مبارک باد
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/042 ثانیه ایجاد شد.