ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » یاران امام زمان
یاران امام زمان
soosan
#1 ارسال شده : 1389 مرداد ﺳﻪشنبه, 12 14:57:30(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/08/25(UTC)
ارسالها: 99
امتیازات: 309

تشکرها: 4 بار
5 تشکر دریافتی در 5 ارسال
آیا عمر یاران امام زمان هم طولانیه یا اونائی که زود تر اومدن می میرند بعد که امام زمان ظهور کرد بر می گردن و جزو 313 تا قرار می گیرن؟
1 کاربر از soosan برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
شیدا در تاریخ 1390/04/19(UTC)
rozita98
#2 ارسال شده : 1389 مرداد ﺳﻪشنبه, 12 15:03:46(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1389/04/13(UTC)
ارسالها: 63
امتیازات: 195

تشکرها: 3 بار
5 تشکر دریافتی در 5 ارسال
soosan نوشته است:
آیا عمر یاران امام زمان هم طولانیه یا اونائی که زود تر اومدن می میرند بعد که امام زمان ظهور کرد بر می گردن و جزو 313 تا قرار می گیرن؟

مگه می شه آدم بمیره بعد دوباره برگرده یعنی شما می گی توی اون دنیا هم پارتی بازیه؟
1 کاربر از rozita98 برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
شیدا در تاریخ 1390/04/19(UTC)
جومونگ
#3 ارسال شده : 1389 مرداد شنبه, 16 14:18:54(UTC)

رتبه: عضو

تاریخ عضویت: 1388/11/28(UTC)
ارسالها: 12
امتیازات: 36
Man
مکان: تهران

تشکرها: 0 بار
3 تشکر دریافتی در 2 ارسال
با سلام خدمت رزیتا خانوم من چیزی از این مسائل سر در نمیارم ولی یک مطلب پیدا کردم که شاید تا حدودی بحث رو روشن کنه ؛ البته اگه دوستان نظر شهید مطهری رو هم مطرح کنند ممنون میشم .

واژه «رجعت» در لغت به معنى بازگشتن است، و اصطلاحاً به معنى بازگشتن و زنده شدن مؤمنان خالص و كافران محض، بعد از ظهور امام زمان(عليه السلام)است. قرآن كريم به مسأله ى رجعت اشاره كرده و وقايع و رخدادهايى را نسبت به امت هاى پيشين و بنى اسرائيل نقل كرده است، مانند داستان «عزير پيامبر» كه مُرد و بعد از صد سال زنده شد(1) سوره بقره، آيه 259، داستان جمعيتى كه خدا آن ها را ميراند و بعد آن ها را زنده كرد سوره بقره، آيه 243، داستان هفتاد نفرى كه حضرت موسى (عليه السلام)براى رفتن به كوه طور انتخاب نمود و در وادى كوه طور بعد از اين كه صاعقه آن ها را فرا گرفت، مردند و بعد خدا آن ها را زنده نمود سوره بقره، آيه 55 و 56. داستان كشته ى بنى اسرائيل كه بعد از زدن قسمتى از گاو به آن زنده گشت سوره بقره، آيه 73. زنده كردن مرده ها توسط حضرت عيسى (عليه السلام) سوره مائده، آيه 110. داستان پرنده هايى كه حضرت ابراهيم (عليه السلام) آن ها را كشت، گوشت آن ها را مخلوط نمود و هر قسمتى از آن را بر كوهى نهاد و بعد آن ها را خواند و زنده شدند سوره بقره، آيه 260. از مجموع اين داستان ها امكان وقوع رجعت اثبات مى شود (گرچه اين موارد از مصاديق اصطلاحى رجعت نيست) روايات در خصوص رجعت، متواتر است به نحوى كه وقوع رجعت را مسلّم مى كند. علاوه بر اين، مسأله ى رجعت مورد اتفاق علماى شيعه و از مسائل ضرورى مذهب شيعه است علامه مجلسى در بحارالانوار، ج 53، حدود 200 روايت صريح پيرامون رجعت، از بيش از 40 نفر از روات ثقه و بزرگ نقل كرده است و فرموده: بيش از 50 كتاب توسط علماى بزرگ پيرامون رجعت نوشته شده است. رجعت بعد از ظهور امام زمان (عليه السلام) و در زمان حكومت جهانى ايشان پديد خواهد آمد. در روايات آمده كه مؤمنان خالص و كافران و مشركان محض مشمول رجعت مى شوند، و در زمان حكومت امام زمان (عليه السلام) زنده خواهند شد. همچنين در روايات از افراد به خصوصى نام برده شده است كه زنده خواهند شد، مانند حضرت رسول اكرم (صلى الله عليه وآله وسلم)، ائمه(عليهم السلام)، حضرت عيسى (عليه السلام)، جمعى از اصحاب پيامبر (صلى الله عليه وآله وسلم) چون سلمان، مقداد، جابر بن عبدالله انصارى و ... و اصحاب كهف. در روايات تصريح شده است نخستين امامى كه رجعت مى كند، امام حسين (عليه السلام) است و ايشان مدت طولانى حكومت مى كند، به گونه اى كه از كثرت سن ابروهايش روى ديدگانش مى ريزند بحارالانوار، ج 53، ص 46. علاوه بر تواتر روايات رجعت، در ادعيه و زيارات هم به رجعت اشاره شده است; از جمله در زيارت جامعه مؤمن بايابكم، مصدّق برجعتكم ... زيارت آل ياسين و انّ رجعتكم حق لا ريب فيها. زيارت وارث انى بكم مؤمن و بايابكم موقن. زيارت عاشوراان يرزقنى طلب ثارك مع امام منصور من اهل بيت محمد (صلى الله عليه وآله وسلم). و دعاى عهد اللهم ان حال بينى و بينه الموت ... فاخرجنى من قبرى. براى رجعت دو حكمت و فلسفه ذكر كرده اند: 1 ـ تكميل حلقه ى تكاملى مؤمنان خالص و چشيدن كيفر دنيوى كافران محض. 2 ـ نشانه ى عظمت خدا و مسأله ى رستاخيز براى انسانها تا با مشاهده ى آن به اوج معنوى و ايمان برسند.

به نقل از سایت مسجد جمکران
دوستان میتوانند به درگاه پاسخگویی به مسائل دینی هم مراجعه کنند
2 کاربر از جومونگ برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
شیدا در تاریخ 1390/04/19(UTC), دفتر دل در تاریخ 1390/08/21(UTC)
دل آرام
#4 ارسال شده : 1389 مرداد شنبه, 16 16:07:42(UTC)

رتبه: مدیر

تاریخ عضویت: 1388/11/20(UTC)
ارسالها: 351
امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال
جومونگ عزیز ممنون از جوابی که گذاشتید . دوره و زمونه رو می بینید کسانی که برای امام زمان دغدغه دارند اسم و عنوان جومونگ دارند. حتما می بخشید که این صحبت و سخن را مطرح کردم شاید به نظر این بحثی سلیقه ای باشد و اصلا نشانگر ذهنیت و دغدغه خاصی نباشد.
اما در اسلام ظاهر آدما اسم آدما بسیار مورد تاکید است.امروز بچه ها وقتی بازی می کنند با علاقه خودشون رو جومونگ معرفی می کنند.

رسانه ، الگو سازی ، نوجوانان احساسی و ... مسائلی قابل بحث و دیرینه هست.

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم


1 کاربر از دل آرام برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
شیدا در تاریخ 1390/04/19(UTC)
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » تاریخ و سیره اهل بیت (ع) » یاران امام زمان
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/052 ثانیه ایجاد شد.