ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » شهید مطهری از منظر دیگران » کلام شهید در باره شهید
کلام شهید در باره شهید
میهمان
#1 ارسال شده : 1389 ارديبهشت دوشنبه, 06 20:24:26(UTC)

رتبه: مهمان

امتیازات: 9,709-

تشکرها: 0 بار
3 تشکر دریافتی در 3 ارسال

جاودانگى شهيد
يك كسى عالم است و از راه علم به جامعه خدمت مى ‏كند و در حقيقت از كانال علم از فرديت خود خارج مى ‏شود و به جامعه مى ‏پيوندد؛ شخصيت فردى ‏اش از مجراى علم با شخصيت اجتماع متحد مى ‏گردد، آنچنان كه قطره با دريا متحد مى‏ گردد.

عالم در حقيقت جزئى از شخصيت خود را يعنى فكر و انديشه خود را با اين پيوستن به اجتماع جاويد مى‏ كند.
يك نفر ديگر مخترع است، از طريق اختراعش به جامعه مى ‏پيوندد؛ خدمتش به اجتماع اين است كه فن خودش، صنعت خودش، و خودش را از راه صنعتش در اجتماع خودش جاويد مى‏كند. يكى هنرمند است، مثلًا شاعر است، خودش را از طريق فن و هنرش جاويد مى‏ كند.
يك نفر معلم اخلاق است، اندرزگوست، خودش را از راه اندرزهاى حكمت‏ آميزش كه سينه به سينه منتقل مى‏ شود، در جامعه جاويد مى ‏كند.

يكى هم شهيد است، از راه خون خودش، خودش را در اجتماع جاويد مى‏ كند، يعنى خون جاويد در اجتماع به وجود مى‏ آورد. به عبارت ديگر، يكى به فكر خود ارزش و ابديت و جاودانگى مى ‏بخشد و آن عالم يا فيلسوف است، يكى ديگر به فن و هنر يا صنعت خود ارزش و ابديت و جاودانگى مى‏ بخشد و آن فنّان و صنعتگر يا هنرمند است، و ديگرى به حكمتهاى عملى و راهنماييهاى خود؛ اما شهيد به خون خود، و در حقيقت به تمام وجود و هستى خود ارزش و ابديت و جاودانگى مى ‏بخشد. خون شهيد براى هميشه در رگهاى اجتماع مى ‏جهد.

در حقيقت هر گروه ديگر به قسمتى از مايملك خود جاودانگى مى ‏بخشد و شهيد به تمام مايملك خود. لهذا پيغمبر فرمود: فَوْقَ كُلِّ ذى بِرٍّ بِرٌّ حَتّى‏ يُقْتَلُ فى سَبيلِ اللَّهِ وَ اذا قُتِلَ فى سَبيلِ اللَّهِ فَلَيْسَ فَوْقَهُ بِر: بالادست هر نيكوكارى، نيكوكار ديگرى است تا آنگاه كه در راه خدا شهيد شود؛ همين كه در راه خدا شهيد شد، ديگر بالادست ندارد.

منبع:
مجموعه ‏آثاراستاد شهيد مطهرى، ج‏24، صفحه 463

1 کاربر از میهمان برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
msh در تاریخ 1391/03/24(UTC)
abbase1385
#2 ارسال شده : 1389 ارديبهشت دوشنبه, 06 23:12:32(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 1,004

تشکرها: 2 بار
31 تشکر دریافتی در 25 ارسال

شهید مطهری درباره شهید می فرماید:

كار «شهيد»
شهيد به خون خودش ارزش مى‏دهد. يك نفر به ثروت خودش ارزش مى‏دهد و به جاى آنكه ثروتش در بانكها ذخيره باشد، آن را در يك راه خير مصرف مى‏كند كه هر يك ريالش با مقياس معنا بيش از صدها هزار ريال ارزش داشته باشد؛ ثروت خود را به صورت يك مؤسسه عامّ المنفعه مفيد فرهنگى، مذهبى و اخلاقى درمى‏آورد و با اين عمل به آن ارزش مى‏دهد. ديگرى به فكر خودش ارزش مى‏دهد؛ به خودش زحمت مى‏دهد و يك كتاب مفيد و اثر علمى به وجود مى‏آورد. ديگرى به ذوق فنى خودش ارزش مى‏دهد و صنعتى را در اختيار بشر قرار مى‏دهد. ديگرى به خون خودش ارزش مى‏دهد؛ در راه بشريت خون خودش را فدا مى‏كند. كداميك بيشتر خدمت كرده‏اند؟
شايد خيال كنيد علما يا مخترعين و مكتشفين و ثروتمندان بيشتر به بشر خدمت كرده‏اند؛ خير، هيچ كس به اندازه شهدا به بشريت خدمت نكرده است، چون آنها هستند كه راه را براى ديگران باز مى‏كنند و براى بشر آزادى را به هديه مى‏آورند، آنها هستند كه براى بشر محيط عدالت به وجود مى‏آورند كه دانشمند به كار دانش خود مشغول باشد، مخترع با خيال راحت به كار اختراع خودش مشغول باشد، تاجر تجارت كند، محصل درس بخواند و هر كسى كار خودش را انجام بدهد. اوست كه محيط [مناسب‏] را براى ديگران به وجود مى‏آورد. مثَل آنها مثل چراغ و مثل برق است؛ اگر چراغ يا برق نباشد ما و شما چكار مى‏توانيم انجام دهيم؟.
قرآن كريم پيغمبر را تشبيه به يك چراغ مى‏كند؛ بايد چراغ باشد تا ظلمتها از ميان برود و هر كسى بتواند به كار خودش مشغول باشد. چقدر عالى گفته است اين شاعره زمان ما پروين اعتصامى، خدايش بيامرزد! از زبان شاهدى و شمعى مى‏گويد: يك شاهد، يك محبوب، يك زيباروى مورد توجه، يك شب تا صبح در كنار شمعى نشست، هنرنمايى‏ها كرد، گلدوزيها كرد، صنعتى به خرج داد. همينكه از كارهايش فارغ شد، رو كرد به شمع و گفت: نمى‏دانى من ديشب چه كارها كردم!
شاهدى گفت به شمعى كامشب *** در و ديوار مزيّن كردم‏
ديشب از شوق نخفتم يكدم *** دوختم جامه و بر تن كردم‏
كس ندانست چه سحرآميزى *** به پرند از نخ و سوزن كردم‏
تو به گَرد هنر من نرسى *** زان كه من بذل سر و تن كردم‏
يعنى براى سر و تن خودم هنر بذل كردم. شمع هم به او جواب داد:
شمع خنديد كه بس تيره شدم *** تا ز تاريكيت ايمن كردم‏
پى پيوند گهرهاى تو بس *** گهر اشك به دامن كردم‏
تو مى‏گويى كه من تا صبح گوهرها را بهم دوختم، ولى اين گوهر اشك من بود كه تا صبح ريخت تا تو توانستى آن گوهرها را در يك رشته بكشى و به گردن خود بيندازى.
خرمن عمر من ار سوخته شد *** حاصل شوق تو خرمن كردم‏
من آن كسى هستم كه تا صبح سوختم و تابيدم تا تو به هدف و مقصدت رسيدى. بعد مى‏گويد:
كارهايى كه شمردى بر من *** تو نكردى، همه را من كردم‏
ابن سينا قانون ننوشت، محمدبن زكريا الحاوى ننوشت، سعدى ذوق خودش را در بوستان و گلستان نشان نداد، مولوى همين‏طور، مگر از پرتو شهدا، آنهايى كه تمدن عظيم اسلامى را پايه گذارى كردند، موانع را از سر راه بشريت برداشتند، آنهايى كه مثل شعله‏هايى در يك ظلمتهايى درخشيدند و جان خودشان را فدا كردند، آنهايى كه سراسر وجودشان حماسه الهى بود، حق خواهى و حق پرستى بود، آنهايى كه پرچم توحيد را در دنيا به اهتزاز درآوردند و مستقر كردند، آنهايى كه منادى عدالت بودند، منادى حريّت و آزادى بودند. ما و شما كه اينجا نشسته‏ايم مديون قطرات خون آنها هستيم، مديون حماسه‏هاى آنها هستيم. حسين بن على سراسر وجودش حماسه است.

منبع:
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏17، صفحه 42 و 43

abbase1385
#3 ارسال شده : 1389 ارديبهشت دوشنبه, 06 23:23:09(UTC)

امتیازات: 1,004

تشکرها: 2 بار
31 تشکر دریافتی در 25 ارسال

خون شهيد
شهيد چه مى‏كند؟ شهيد تنها كارش اين نيست كه در مقابل دشمن مى‏ايستد، يا دشمن را مى‏زند يا از دشمن مى‏خورد؛ اگر تنها اين بود، بايد بگوييم آن وقتى كه از دشمن مى‏خورد و خونش را مى‏ريزند، خونش هدر رفته. نه، هيچ وقت خون شهيد هدر نمى‏رود، خون شهيد به زمين نمى‏ريزد. خون شهيد هر قطره‏اش تبديل به صدها قطره و هزارها قطره، بلكه به دريايى از خون مى‏گردد و در پيكر اجتماع وارد مى‏شود. لهذا پيغمبر فرمود: ما مِنْ قَطْرَةٍ احَبُّ الَى اللَّهِ مِنْ قَطْرَةِ دَمٍ فى سَبيلِ اللَّه: هيچ قطره‏اى در مقياس حقيقت و در نزد خدا از قطره خونى كه در راه خدا ريخته شود بهتر نيست. شهادت تزريق خون است به پيكر اجتماع؛ اين شهدا هستند كه به پيكر اجتماع و در رگهاى اجتماع- خاصه اجتماعاتى كه دچار كم‏خونى هستند- خون جديد وارد مى‏كنند.

منبع:
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏24، صفحه 462 و 463

سیاوش
#4 ارسال شده : 1389 ارديبهشت دوشنبه, 06 23:25:59(UTC)

امتیازات: 684

تشکرها: 9 بار
19 تشکر دریافتی در 18 ارسال

حماسه شهيد
شهيد حماسه‏آفرين است. بزرگترين خاصيت شهيد حماسه‏آفرينى اوست. در ملتهايى كه روح حماسه، مخصوصاً حماسه الهى مى‏ميرد بزرگترين خاصيت شهيد اين است كه آن حماسه مرده را از نو زنده مى‏كند. لهذا اسلام هميشه نيازمند به شهيد است، چون هميشه نيازمند به حماسه‏آفرينى است، حماسه‏هاى نو به نو و آفرينشهاى نو به نو.

منبع:
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏24، ص: 463

ehsane20025
#5 ارسال شده : 1389 ارديبهشت ﺳﻪشنبه, 07 14:09:34(UTC)

امتیازات: 204

تشکرها: 14 بار
9 تشکر دریافتی در 9 ارسال

شهید مطهری :
منطق شهيد از يك طرف منطق عشق الهى است، و از طرف ديگر منطق اصلاح اجتماعى. دو شخصيت مصلح و عارف را اگر تركيب كنند و از آنها يك انسان به وجود بياورند شهيد به وجود مى ‏آيد
*مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏24، ص: 475

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » شهید مطهری از منظر دیگران » کلام شهید در باره شهید
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/067 ثانیه ایجاد شد.