ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » دیگ بخار چیست و چه کاربردی دارد
دیگ بخار چیست و چه کاربردی دارد
وحید جوادی
#1 ارسال شده : 1398 مهر چهارشنبه, 10 10:17:15(UTC)

رتبه: تازه وارد

تاریخ عضویت: 1398/07/10(UTC)
ارسالها: 3
امتیازات: 9
مکان: تهران

تشکرها: 0 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال

دیگ بخار:

دیگ بخار که امروزه در بازار به بویلر نیز معروف است یک تجهیز تاسیساتی است که وظیفه ی گرم کردن یک سیال جهت مصارف مختلف را بر عهده دارد، در واقع دیگ آب گرم، دیگ بخار و دیگ روغن از انواع مختلف دیگ ها هستند. دیگ هایی که جهت مصارف خانگی و ساختمانی (به غیر از بیمارستان ها و برخی صنایع) از نوع آب گرم بوده که عموما ظرفیت آنها از چند کیلووا  تا حداکثر یک مگاوات متغیر است و ظرفیت آن بیانگر مقدار انرژی حرارتی است که به آب منتقل می گردد.

ساختار دیگ بخار:

دیگ بخار آب را در محدوده ای بین 30 تا 90 درجه سانتیگراد گرم می کنند و قطعات تشکیل دهنده آن شامل یک محفظه تحت فشار مشتمل بر مبدل حرارتی (مخزن و لوله های آب)، مشعل، دودکش و یک سیستم کنترلی است، گرمای ناشی از سوزاندن سوخت توسط مشعل که نقش تولید و نگهداشتن شعله را بر عهده دارد، به روش های متعدد به آب داخل لوله ها یا مبدل انتقال یافته و آب گرم خروجی از دیگ با درجه حرارت 90-80 درجه سانتیگراد بعد از عبور از آن در یک سیکل باز یا بسته و با افت دمایی بیشینه 30 درجه سانتیگراد، دوباره به دیگ بخار باز می گردد.

انواع دیگ بخار از نظر تکنولوژی:

  • دیگ های چگالشی 
  • دیگ های غیرچگالشی
  • دیگ چگالشی پره ای
  • دیگ چگالشی فایر تیوب
  • دیگ فولادی غیر چگالشی- رواتر تیوپ
  • دیگ چدنی غیر چگالشی – پره ای

 

 تفاوت تکنولوژی دیگ چگالشی و دیگ غیر چگالشی:

در واقع دیگ بخار متداول غیر چگالشی، با فرض کیفیت مطلوب عملکردی و رعایت همه ی پارامترهای لازم در ساخت و اجرا، فقط امکان استفاده از گرمای محسوس سوخت برای انتقال به آب وجود دارد. در این دیگ ها با توجه به راندمان مبدل حرارتی، بخشی از گرمای محسوس سوخت به آب منتقل می گردد و این مقدار در بویلرهای مختلف با توجه به راندمان حرارتی، متفاوت است و قسمتی از حرارت محسوس سوخت، به همراه تمام گرمای نهان توسط دودکش به محیط بیرون انتقال می یابد.

با افزایش روز افزون هزینه ی حامل های انرژی جهان، تولیدکنندگان دیگ های تاسیساتی جهت بهبود کیفیت کارکرد و استفاده از تجهیزات کنترلی مناسب بسیار تلاش نموده اند که در این میان یکی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته بهره گیری از تکنولوژی  چگالش است.

دیگ های چگالشی، حرارتی را که محصولات احتراق با خود از دودکش به مکان بیرون انتقال می دهند، جذب می کند، در ادامه بخار آب موجود در محصولات احتراق، با از دست دادن حرارت نهان تبخیر، به مایع  تبدیل می نماید.

بیشترین راندمان دیگ های غیر چگالشی در بهترین شرایط، با ارزش حرارتی بالا، در محدوده  ای بین (75- 70 درصد) می باشد چرا که فقط امکان بهره گیری از گرمای محسوس سوخت را دارد اما در تکنولوژی چگالش با در نظر گرفتن همان راندمان اضافی انتقال حرارت پنهان در بخار آب محصولات احتراق، راندمان واقعی با ارزش حرارتی بالا حدود 90 تا 95 درصد می باشد.

 

دیگ بخار چگالشی علاوه بر راندمان بالای حرارتی، جنبه های مثبت محیط زیست، امکان تغییر ظرفیت، کنترل پذیری و کم شدن میزان فضای اشغال شده در موتورخانه، نصب و راه اندازی راحت، تعمیر و نگهداری آسان، کاهش هزینه های جاری ساختمان و نیز کاهش میزان سر و صدا از ویژگی های مهم دیگر دیگ های بخار چگالشی است.

نقاط قوت:

-         راندمان بالا

-         ایمنی بالا

-         قابلیت تولید در ظرفیت های مختلف

-         حمایت و پشتیبانی

source

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » دیگ بخار چیست و چه کاربردی دارد
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/039 ثانیه ایجاد شد.